• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 17 Şubat 2019
  • 18:47
 
FURKAN temizlikçisinin 80 trilyonluk hesabı çıktı

Asgari ücretle çalışan kişinin hesabından akıl durduracak kadar para geçmiş

 

 

(DHA)- ADANA'da kapatılıp kayyum atanan Furkan Vakfı'na düzenlenen operasyonda ele geçirilen belgeleri inceleyen polis, asgari ücretle bir markette çalışan Gürbüz K.'nın (42) 8 yılda hesabına 80 milyon lira aktarıldığını saptadı. Vakfın temizlik işlerini de yapan Gürbüz K. hesaplarındaki para trafiğinden haberinin olmadığını iddia etti.

OPERASYON YAPILMIŞTI

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönelik 30 Ocak'ta başlatılan soruşturmada, Adana merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonla aralarında vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul'un da bulunduğu 5 kişi tutuklandı. 

 

8 YILDA 80 MİLYON

 

Ekipler ayrıca gözaltına aldıkları bir markette asgari ücretle çalışan Gürbüz K.'nın hesaplarını incelemeye aldı. Polis, yaptığI araştırmada Gürbüz K.'nın hesaplarına 8 yılda 80 milyon liralık para trafiğini ortaya çıkardı. Aynı zamanda Furkan Vakfı'nda temizlikçi olarak da çalışan Gürbüz K. paralardan haberi olmadığını söyledi. Vakfa ait olduğu iddia edilen paraların ise, yine vakıf çalışanı Veysel D. ve örgütün kasası olan iş insanı Koray S.'nın hesaplarında sürekli yer değiştirildiği ortaya çıktı. Şüphelilerin ise, operasyondan kısa süre önce paraları bankadan çektiği anlaşıldı.

 

SADAKA KUTULARI

 

Ayrıca polisler, vakfın en büyük gelir kaynaklarından birininde sadaka kutuları olduğunu ortaya çıkardı. 350 adet yapılan sadata kutularının kentin işlek caddelerinde bulunan iş yerlerine konulup gelir elde edildiği saptandı. 

Ayrıca Furkan Vakfı adına her ay 15 bin adet dergi bastırıldığı, üzerinde 5 lira yazan dergilerin ile 25 liraya satıldığı ortaya çıktı. Her ay kentin belli bölgelerinde kermeslerde düzenleyen vakfın, 2016 yılında 8 kermes düzenlediği bu yollada milyonlarca lira para kazandığı öğrenildi.

 

 


Yorumlar (1)