• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Nisan 2019
  • 13:03
  WhatsApp
Firmalara yeni etiket yönetmeliği anlatıldı

Türkiye’de ilk kez Adana’da düzenlenen seminere, firma sahipleri ve çalışanları büyük ilgi gösterdi.

Halil BİLEK

 

İLK KEZ ADANA’DA

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın döviz kurunda yaşanan yükselmenin ardından ortaya çıkan fırsatçılarla mücadele edilmesi yönünde verdiği talimatın ardından Adana’daki işletmeleri yakın takibe alan Adana Ticaret İl Müdürlüğü, Türkiye’de ilk kez düzenlenen toplantıyla firmaları “Fiyat etiketi yönetmeliği ve yerli üretim logosu” hakkında bilgilendirdi. Adana Ticaret Odası’nda gerçekleşen toplantı büyük ilgi gördü ve firma temsilcileri salona sığmadı.

 

“MALLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

Yerli üretim logosunun yürürlüğe girmesini büyük bir sevinçle karşıladıklarını belirten Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, “İnsanların kafalarındaki soruları yanıtlayacak olan bu sunumu ben de büyük bir dikkatle dinleyeceğim. Ürettiğimiz malları öne çıkarmalıyız. Üretilen mallarımıza sahip çıkmalıyız. Dolar kurunu fırsata çevirmek isteyenler oldu. Algı yaratmaya çalıştılar. Bunla mücadele etmek için taşın altına elimizi koymamız gerekiyordu ve her kesim elinden geleni yaptı” dedi.

 

“SÜREKLİ SAHADAYIZ”

Kurum olarak sürekli sahada olduklarını vurgulayan Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, “Biz sadece fiyat etiketi değil, kırtasiye malzemesinden deterjana, domatesten kuruyemişe kadar tüm ürünlerin denetimini yapıyoruz. Sadece firmaları denetlemekle kalmıyor firmalara mevzuat hakkında bilgilendirmeler de yapıyoruz. Bugün de mevzuat ve yerli üretim logosu hakkında oluşan soru işaretlerini gidermek için buradayız ” diye konuştu.

 

SUNUM YAPILDI

Toplantıda Ticaret Bakanlığı Denetmeni Müge Uysal tarafından yönetmelik hakkında sunum yapıldı. Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listeleri ile yerli üretim logosunun zorunlu olduğunu vurgulayan Uysal, “Etiketler ve logolar, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir. Etiketteki fiyatlar mutlaka tüketicinin okuyabileceği büyüklüğünde yazılmalıdır. Ayrıca etiket bulunmayan her ürün için 274 lira para cezası kesilecektir” dedi.

 

 

 

 

 


Yorumlar (1)