• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 23 Ocak 2019
  • 15:45
 
Engelli Emrullah kuşlarla engelleri nasıl kaldırdı?

‘Önce benden ürküyorlardı, kuş yemi vererek aramızdaki engelleri kaldırdım, şimdi de vatandaşla engel kalmadı

 

ÖZEL HABER: ZEYNEP BARAZ-ÖMER DEMİR

Emrullah Pakson doğuştan engelli bir Adana’lı…Yıllarca Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şubesi Yönetim Kurulu’nda görev  yapmış. Kendisi gibi engelli olanlara hizmet için çırpınmış. Geçimini sağlamak için de çakmak tamirciliğine başlamış.

KUŞ DOSTLUĞU

Emrullah Pakson’un yaşamı, Atatürk Parkı’nın önündeki otobüs durağı yanına yerleşmesiyle değişmiş. Emrullah burada yıllarca çakmak tamirciliği yapmış, kıt kanaat geçinmeye çalışmış. Sonra durağın hemen arkasında birkaç tane güvercin görmüş. Her sabah yediği simitin üzerindeki küncüleri bu güvercinlere atmaya başlamış. Kuşlarla alışmışın dışında bir dostluk oluşturmuş. Ve güvercinlerin sayısı biranda artınca, kazancından birazını ayırıp onlara kuş yemi almış.

ÇIĞ GİBİ ARTMIŞ

Kuşların sayısı birkaç haftada çığ gibi artmış. Kuş yemini duyan orada toplanmış. Emrullah’ın kazancının önemli bir bölümü kuş yemine gidiyormuş. Tam maddi sıkıntı yaşamaya başlarken, vatandaşlar kendisinden kuş yemi istemişler ve Emrullah çakmak tamirciliğini bırakarak kuş yemi satmaya başlamış. O günlerden sonra da, Emrullah’ın engelli arabasının çevresi, kuş sevenlerle dolmuş. Kuşlar gibi kuşseverler de çığ gibi artmış.

EMRULLAHIN HİKAYESİ

Emrullah bu noktaya nasıl geldiğini şöyle anlatıyor: Çoğunluğu güvercin olan bu kuşların geçmişi 25 yıla dayanıyor da ben 34 yıldır buradayım.  Bu iş kendiliğinden oluştu.  Ben aslında burada çakmak tamir işi yapıyordum.  Sonrasında kuşlara ekmek kırıntısı, küncü, yem verirken zaman içerisinde kuşların bir özelliği vardır ki birşeye alıştıklarında onu devamlı istiyorlar,  bende bu işi yapmak istedim.  Çakmak işini bırakınca bu işi yapmaya karar verdim. Kazancı şükür ki beni geçindirebiliyor. İnsanların ilgisi de  son derece güzel. Özellikle çocuklar oyun oynamak için geliyor. Kuşlarıa yemlerini vererek hayvan sevgisini de böylelikle öğrenmiş oluyorlar.  Her kesimden insanlarda bu alışkanlık haline gelmiş bir durum. Her sabah kuşlara yem atmadan işinin iyi gitmeyeceğini düşünen insanlar var.  Biliyorsunuz biz Türkler hayırseveriz. Bu işin devamlılığını da sağlayacağım. Bu işte ilginç bir anım şudur ki; sabah geldiğim zaman kuşlar sanki benim yolumu gözlüyormuş gibi çevremde dolaşır. Kuşların parkın her tarafında yuvaları vardır, sabah gelip akşam giderler.’

ENGELLERİ KALDIRDIM

Emrullah Pakson ‘Ben önce hobi olarak başladım, sonra benliğimi iyice sardı ve devam ettirdim. Önce kendimle kuşlar arasındaki engelleri kaldırdım. Şimdi, kuşlarla Adanalılar arasında da engel kalmadı. Onların ellerine, kollarına konuyor, yemlerini yiyorlar. Benim engelimi kaldırmak mümkün olmadı, ama, hiçolmazsa kuşlarla,insanlar arasındaki engelleri kaldırdım. Bu da beni mutlu ediyor’ diyor.

 


Yorumlar (1)