• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 16:31
 
Enflasyon pazar’ı vurdu

ÖZEL HABER: SERDAR AKIN

Enflasyon değerlerinin artış göstermesi vatandaşla birlikte en çok pazar esnafını etkiledi. Pazarcılar, ekonominin kötü olmasıyla beraber insanların da taleplerinin azalmasından oldukça muzdarip. Gün geçtikçe kötüye giden, alım gücünün vatandaşları olumsuz etkilediği ekonomik sorunların günlük hayatı da etkilediği görülüyor. Pazar alışverişlerini yapmak için semt pazarlarına giden Adanalı vatandaşların evlerine bir şey alamadan geri dönmesi halkın ekonomik şartlar altında ezildiğini gözler önüne seriyor. Enflasyon fiyatlarının 13. 4 olarak açıklanmasından sonra vatandaş ve Pazar esnafının mutsuzluğu yüzlere vuruyor. Ekonominin kötü gidişinin bir göstergesi, vatandaşın alım gücünün düşmesi ve Pazar esnafının alışveriş yapamamasına kadar genişliyor.

Siftah Yapamadım

Ekonominin gün gün kötüye gittiğini belirten, 35 senelik pazarcı Özcan Önder “ Satışlarım çok kötü, bu saate kadar siftah yapamadım.” Dedi ve endişeli olduğunu belirtti. İnsanların alım gücünün gün geçtikçe kötüye gittiğini söyleyen Önder, “ insanlarda para yok, vatandaş önceden 30-40 lirayla bütün çantasını doldururdu ama şimdi 100 lirayla bile gelseler çantalarının yarısı dolmadan gidiyorlar” şeklinde konuştu. Fiyatların oldukça yüksek olduğunu ifade eden pazarcılar, halkın evine sebze ve meyve götüremez hale geldiğini, önceden kilo kilo alınan ürünlerin şimdi gramla alınmaya başladığını belirterek tepkilerini dile getirdi. 

Karpuz Ekmek Yiyoruz

‘Karpuz ekmek ‘ yediklerini söyleyen 50 senedir Pazarcılık yapan Serhat Savaş, “ piyasanın üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi, insanlar alışveriş yapamıyor. Vatandaş fiyatlardan şikayetçi, fiyat sorup gidiyorlar” diyerek ekonomiden nasiplerini aldıklarını söyledi. Hayatın gün geçtikçe daha da pahalı hale geldiğini belirten Savaş, durumlarının hiç iyiye gitmediğini ifade ederek onlarca yıl çalıştığını ve hala bir birikimi olmadığını sözlerine ekledi.

Toplum Uçuruma sürükleniyor

Müşteri yoğunluğunun az olması, ürün satışlarının azaldığı, her yere borçlarının olduğunu söyleyen 19 yıllık Pazar esnafı Mehmet Aydeniz ise ; “ İnsanımız artık parayı tanımayacak hale geldiler konudan oldukça uzak kaldılar” diyerek toplumun gün geçtikçe yozlaştığını ve uçuruma sürüklendiğini söyledi.

 

 

 


Yorumlar (1)