• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 23 Ocak 2019
  • 19:46
 
En büyük sorun altyapı evlerimizi su basıyor

Denizli Mahallesi Muhtarı Mehmet Yıldırım ‘Sorunlardan kurtulmak için imar bekliyoruz’

 

Özel Haber: Zeynep BARAZ- Serdar AKIN

‘Mahallelere gidiyoruz, muhtarları dinliyoruz’ yazı serimizin bu  haftaki uğrak yeri Denizli Mahallesi oldu. Adananın en eski ve yıllarca ihmal edilmiş mahallesi Denizli’nin, çalışkan ama çilekeş muhtarı Mehmet Yıldırımın konuğu olduk. Biz sorduk, o da yanıtladı.

DERDİMİZ İMARSIZLIK

Denizli mahallesinde 4 dönemdir muhtarlık yapan ve artak yaşayanlarla iç içe olan Mehmet Yıldırım’ın canını sıkan, çözüme ulaştıramadığı en önemli konu çarpık yerleşim. Yılların ihmaliyle mahalle çağdaş yerleşim özelliklerinden oldukça uzaklaşmış. Bu durum da sorunları büyütmüş.

YILDIRIM’I DİNLEYELİM

Biz fazla yorum yapmadan sorularımızı yöneltelim ve Muhtarımızın anlattıklarına kulak verelim. 4 dönemdir, yani 20 yıla yakın muhtarlık yapan Yıldırım ile sohbete başlıyoruz.

 

-Kaç dönem mahalle muhtarısınız?

4 senedir mahalle muhtarıyım.

-Kendinizi bir muhtar olarak nasıl tanımlıyorsunuz?

Kendimi mahalleye adamış bir muhtarım. Bir sonraki döneme tekrardan  adayım. Muhtar olarak çalışma saatleri dışında 24 saat boyunca isteyen herkes de bana ulaşabilir. Gerekli hizmeti seve seve verebilirim. İsteyen herkesin yardımına koşmaya hazırım.

-Vatandaşlarla olan ilişkileriniz ne durumda?

Vatandaşlarla birebir ilişkim var. Mahallelerle birebir görüşmeler yapıyorum.  Esnaflarımızı gezip sorunlarını dinliyorum.

-Seçmen sayınız kaç ve siz kaç oyla seçildiniz?

12 bine yakın seçmen sayım var. 5.680 oy ile mahalle muhtarı oldum. Toplamda benim ile beraber 3 aday daha vardı. En yakın aday 1600 oy aldı.

-Belediye Başkanlarımız ve meclis üyeleriyle olan ilişkileriniz ne durumda ?

Belediye Başkanlarımız ile hiçbir sorunumuz yok. Hem Seyhan’da ve Büyükşehir’de muhtarlık birimlerimiz var. En ufak bir şeyde onları rahatsız etmiyoruz zaten. Gerekli durumlarda muhtarlık birimlerimize bildiriyoruz. Sorunlar giderilmezse Belediye Başkanlarına yöneliyoruz. O yüzden bir sıkıntımız olmuyor.

-Sosyal alanlarınızdan ( park,semt pazarı,okul) yeterli görüyor musunuz?

Semt pazarı şu an mahallemize yeterli geliyor. Bir tane İsmet adlı çocuk parkımız mevcut. Bu tarafa hem mithatpaşa mahallesinin kıyı kısımlarındaki vatandaşlarımız, hem de denizli mahallesinin aşağı tarafında oturan vatandaşlarımız gelemiyor. Seyhan Belediye Başkanımız Zeydan Karalar, bana yer bulursam park yaptıracağını söyledi. Ama bizim şu an Denizli mahallesi 2.4 yoğunluk olarak imara gittiğinden dolayı yerimiz yok. İmar bittikten ve düzenleme yapıldıktan sonra,  park eksikliğimizi yeniden dile getirip bu sorunumuzu gidereceğiz. Okulumuz Ahmet Cevdet Çamurdan okulu.  Bizim çocuklarımızın çoğu, Barbaros, denizli ilköğretim ve Turgut reise gitmek zorunda kaldılar. Milli Eğitim müdürüyle, Ankara ile görüşmeler yapıldı.  Ve sonuca kavuştuk. Okulumuz bitmek üzere. Okul bittikten sonra arkada ki binayı yıktırıp yerine yenileme yapacağız.

 

-Mahallenizim problemleri var mı ? Bu konuda ilgili yerlerden gerekli desteği görüyor musunuz?

Evet en büyük problemimiz Denizli mahallesinin alt yapısı. Eski yapı olduğundan  en ufak bir yağış da vatandaşlarımızın evlerini su basıyor.  Yolların sularından geçemiyoruz.  Başka hiçbir sorunumuz yok. Bu konuda destek görüyoruz. Ama şöyle,  Ahmet Cevdet Çamurdan  sokağında ki parkelerin sökülüp asfalt yapılması adına ilgili yerlerle görüşmeler yaptık, ve olumlu cevap aldık. Büyükşehir Belediyesi ile bu konuyu ilk görüşmemizde olumsuz cevap aldık.  Mahallemizin eski yapı olduğunu, iş makineleri girdiğinde mahallede bulunan evlere zarar vereceklerine  yönelik söylemlerde bulundular. Ama biz tekrardan Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçemizi yazdık. Sonunda oradan olumlu cevap geldi. Okulun kapanmasını bekliyoruz. Okul kapandıktan hemen sonra Ahmet Çamurdan İlkokulu önündeki yolu Seyhan Belediyesi parke işlerini yapacak, Büyükşehir Belediyesi ASKİ’yi, yağmur suyu altı dediğimiz alt yapıyı oluşturmuş olacak. Ayrıca büyük bir sorun haline gelen Defne caddesinde ufak bir yağmur da yağsa kanal boyundan itibaren sular denizli mahallesine geliyor.  Defne caddesini Büyükşehir Belediyesi’ne söktürüp bu mahalleye de yağmursuyu altı döşeme sözü aldık ama çalışmaların ne zaman başlanacağı henüz belli değil.

-Kentsel Dönüşüm hakkında neler düşünüyorsunuz?

Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler yapıldı. İmarımız açıldı.  Şu an Denizli mahallesinin tamamında 2.4 yoğunluk verildi. Hiçbir sıkıntımız yok. İsteyen istediği müteahhitle anlaşabilir.  Evini yıktırıp apartman dikebilir. Bende yenilikten yanayım Çünkü  mahallelerimiz  çok dar bir. Tehlike olduğunda itfaiye araçları, ambulanslar, polis ekipleri giremiyor. Bu yüzden istiyorum. Biz de istiyoruz, mahallemizin baraj yolu, çarşı gibi olmasını.

-Vatandaşlar size ne gibi sıkıntılar ile geliyor?

En büyük sıkıntıları Büyükşehir Belediyesi yani özellikle ASKİ. Daha önce ASKİ ücretsiz çalışmalar yapıyordu. Zatın vatandaşlarımızın çoğunun sosyal güvencesi yeşil kart.  Devletten almış oldukları yardım ile geçiniyorlar.  Ama buna rağmen ASKİ yapmış olduğu çalışmalara  fatura kesiyor. Biz buna muhtarlar olarak karşıyız.Biz bunu ilgili yerlere bildirmemize rağmen diğer şehirlerde alınan ücretlerle kıyaslama yapılıyor.  Ankara’nın bir memur maaşı belli. O yüzden kıyaslamanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Bizimle daha çok  Zeydan Başkanımız ilgileniyor. Ben MHP’li bir muhtarım. Ama CHP’li başkanın bize olan ilgisi daha çok.  Seyhan Belediyesi mahallemize çok hizmet veriyor. Çok ilgi gösteriyor. 


Yorumlar (1)