• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 17 Şubat 2019
  • 17:54
 
Emeklilikte yaşa takılanlar tepkili

Emeklilikte yaşa takılanlar tepkili

 

(Haber Merkezi)- Emeklilikte yaşa takılanlar adına açıklama yapan Taşkın Can, “ Emeklilikte yaşa takılanlar olarak kısa ve öz talebimiz 8 Eylül 1999 tarihinde çıkan 4447 ve akabinde çıkarılan 5510 sayılı yasanın hukuk devletlerinde vatandaşın aleyhine olacak yasalar geriye doğru işletilemez. İlkesine bağlı olarak kalarak bu yasanın geriye doğru işletilmesinin iptalidir” dedi.

Kesinlikte erken emeklilik diye bir taleplerinin bulunmadığını belirten Taşkın Can, şöyle konuştu. “ Biz sadece kanunun geriye doğru işletmesinin iptal edilerek herkesin ilk işe girdiği yıllardaki kanunlara uygun olarak emekli olmasının önünün açılmasıdır.

8 Eylül 1999 tarihindeki çalışanların ne suçu vardı ki emeklilikleri gasp edildi. 8 Eylül 1999 tarihinde emekli başvurusunu veren vatandaşla aramızda ne fark vardı. Eğer ki bir ceza kesilmesi gerekiyorsa daha önce emekli olanlara da kesilmesi gerekmez miydi ?(Maaş kesintisi gibi) Çok güçlü olan devletimizin her yere yetiştiği gibi bu mağduriyetinde sonlandıracağı konusunda şüphemiz yoktur.  Çözüm konusuna gelince 10.000.000 u geçkin emeklimizden kişi başı 5 TL'lik bir kesintinin yeterli olacağını düşünmekteyiz. Çünkü kanunun geriye doğru işletilmesinin iptali halinde hemen emekli olacak kişi sayısı hesaplamalarımıza göre 300.000 civarında olacaktır. Erkeklerde 1992 Yılından önce işbaşı yapanlar Kadınlarda ise 1997 yılından önce işbaşı yapanlar emeklilik için başvurabileceklerdir. Çünkü 20 - 25 yıl şartları geçerli olacaktır. Talebimiz zamanın hükümeti tarafından gasp edilen haklarımızın iadesidir. Şimdi ki ve o günlerden bu yana iktidar partisinde olan vekiller o zamanlar bu yasaya itiraz edip "Mezarda emeklilik olmaz" diyerek Anayasa Mahkemesine götürmüşlerdir. Hatta ve hatta sayın Cumhurbaşkanımız 2012 Yılında Başbakanlığı döneminde meclise giden arkadaşlarımız tarafından kendisine verilen dosyaya istinaden “Sizleri İMF mağdur etti, biz bu mağduriyeti gidereceğiz” demesinin üzerinden de 5 yıl aşkın zaman geçmiştir. İşsizliğin had safhaya ulaştığı zamanımızda EYT'liler iş bulmak için başvurdukları her yerden geri çevrilmektedir. Emekli olamayan ve yaşlı halleriyle çalışmak zorunda olan EYT'lilerin emekli edilmeleri halinde açılacak kadrolara yeni, genç, dinamik kişilerin istidam edilmesi sağlanarak işsizliğin bir nebzede olsa aşağıya çekilmesi sağlanabilir.” 

 

 


Yorumlar (1)