• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Şubat 2019
  • 01:48
 
Emeklilerden kırmızı kart

DİSK’ e bağlı Tüm Emekliler Sendikası, Türkiye’ de yapılan zamlara tepki olarak alanlara indi. Adana’da İnönü Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasına çeşitli sivil toplum örgütleri destek verdi. 

Halil BİLEK – Can PARLAK

 

MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK

Emekli-Sen Adana Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklaması ve imza kampanyasına CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut ve Burhanettin Bulut ile HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da katıldı. Yapılan son zamlardan dolayı geçim sıkıntısı yaşadıklarını ve bu durumdan rahatsız olduklarını belirten emekliler, siyasi iktidara kırmızı kart gösterdi. 

 

“AY SONUNU GETİREMİYORUZ”

Aldıkları maaşla ay sonunu getiremediklerini söyleyen Emekli-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Bunsuz, “Türkiye emekçi halkının yaşamını günden güne çekilmez hale getiren krizin, ağırlaşarak sürdüğü bu günlerde, halkın iradesinin temsilcisi olan TBMM’nin devre dışı bırakılması ve ülkenin tek kişin atadığı bakanlar tarafından yönetiliyor olması, toplumun parlamentoya güvenini sarsacak ve parlamentonun gereksizliği algısına yol açabilecek tehlikeli bir uygulamadır” dedi.

 

“HER ŞEYE ZAM”

Elektirk, doğalgaz, su, ulaşım ve akaryakıt olmak üzere iğneden ipliğe halkın yaşamını yakından ilgilendiren temel tüketim ürünleri fiyatlarının fahiş şekilde arttığını kaydeden Bunsuz, toplumun ard arda yapılan zamlardan sonra  zamları takip edemez hale geldiğinin söyledi.  Bunsuz, emekçi halkın bu krizin ağır sonuçlarından korunmasının parlamenter demokrasinin eksiksiz işletilmesi ve bakanların halkın temsilcilerinden oluşan parlamentoya hesap vermeleri ile mümkün olduğunu ifade etti. 

 

“KRİZ TIRMANIYOR”

Piyasa verilerinin krizin hızlı bir şekilde tırmanmaya devam ettiğini doğruladığını anlatan Bunsuz, “Nitekim TÜİK, ağustos ayı tüketici fiyatları artışını yüzde 2,3, yıllık ise yüzde 17.94 olarak açıkladı. Böylece Türkiye’nin tekrar yüksel enflasyonlu döneme girdiği açıkça ortaya çıkmış oldu. Zira açıklanan yıllık artış oranı son 15 yılın en yüksek artışıdır. Daha kötüsü yurtiçi üretici fiyatları artışı yüzde 32.13 olarak gerçekleşmiştir” diye konuştu.

 

“TABLO İÇ AÇICI DEĞİL”

Karşı karşıya kalınan tablonun iç açıcı olmadığı belirten Bunsuz, “İç açıcı olmamasının en büyük sebebi ise ülkeyi yönetenlerin popülist yaklaşım içinde olmaları, hamaset yapmaları, dış düşmanların ülkemize karşı ekonomik savaş yürüttüklerini ileri sürmeleri ve dışarıyla kavga ediyormuş görüntüsü vererek iç kamuoyunu manipüle etmeleridir. Ülkeyi yönetenler, yurttaşlara doğruyu söylemiyorlar ve krize karşı gerekli tedbirleri almıyorlar” şeklinde konuştu.

 

“KIŞ ÇETİN GEÇECEK

Bu kışın emekçiler için çetin geçeceğini açıklayan Bunsuz, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Krizin mağdur ettiği kesimlerin başında gelen emekliklerin temsilcisi olarak TBMM’yi devre dışı bırakan yeni yönetim modelini kabul etmiyor ve TBMM’yi duruma el koyarak sorumluluk almaya çağırıyoruz.” Yapılan konuşmaların ardından, basın açıklamasına katılanlar, siyasi iktidara ‘kırmızı kart’ çıkardı. İmza kampanyasına milletvekilleri de destek verdi.


Yorumlar (1)