• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 23 Ocak 2019
  • 20:24
 
'Egemenlik Saraydan alınıp ulusa verilecek'

CHP Adana İl Örgütü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda alternatif kutlama yaptı

 

ÖZEL HABER:İNCİ YILMAZTÜRK

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Örgütü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile Atatürk Parkı’nda kutlama yaptı. İl Başkanı Ayhan Barut, “Demokrasimizin doğum tarihi kutlu olsun. Ülkemizin geleceği için aynı kaygıları taşıyan, kuruluş felsefesinden vazgeçmeyen yurttaşlarımızla el ele verip, ulusal egemenliği 23 Nisan 1920’de olduğu gibi 24 Haziran 2018’de saraydan tekrar alıp yeniden ulusumuza vereceğiz’dedi.

 “EN ÖNEMLİ ADIMLARDAN BİRİ”

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz  ve İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Anıl Karaoğlan’la birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk koyduktan sonra, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. İl Başkanı Barut  98 yıl önce 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasıyla, ulusun verdiği haklı ve kutsal kurtuluş mücadelesinde demokrasi ve bağımsızlık yolunda en önemli adımlardan birinin atıldığını söyledi.

“DEMOKRASİMİZİN DOĞUM TARİHİ”

TBMM’nin açılmasıyla kurtuluş mücadelesinin millet eliyle organize edildiğini ve zafere ulaşıldığını belirten Ayhan Barut, 'TBMM’nin açılması, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak ulusal kurtuluş mücadelesinin fitilini ateşleyen Mustafa Kemal’in milletine duyduğu güvenin ve inancın vücut bulmuş halidir. Bağımsızlığın ve özgürlüğün ancak milletin kendi iradesiyle gerçekleşeceğini gören ve milletine yaşamı boyunca inanıp güvenen Mustafa Kemal, kurtuluş mücadelesinde, Cumhuriyetin ilanında ve Cumhuriyet devrimlerinin her birinde milletinin desteğini arkasına almıştır. 29 Ekim 1923’te kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetin ilanıyla, saraydan alınan egemenlik, kayıtsız şartsız millete verilmiş, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti devletinin temelleri de bu egemenlik anlayışı üzerine kurulmuştur.  23 Nisan bu nedenle ülkemiz için çok önemli ve anlamlı bir tarihtir. 23 Nisan, Cumhuriyetimizin temeli, ulusal egemenlik, bağımsızlık, demokrasi ve özgürlüktür.  Demokrasimizin doğum tarihi 23 Nisan 1920’dir.” dedi.

YÜZDE 50+1'E ULAŞAMAYACAKLAR

İktidarın yüzde 50+1’e ulaşamadığını ve ulaşamayacağını bildiğini iddia eden Barut, 'Referandumda olduğu gibi demokrasiye, hukuka aykırı, kirli yöntemlerle iktidarı ele geçirmeye çalışıyorlar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar, başaramayacaklar. Çünkü Cumhuriyetten, demokrasiden, özgürlükten yana, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı yurtsever halkımız hiçbir zaman tek adam karanlığına geçit vermeyecektir.  Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün reddettiği tek adamlık yetkilerine hiçbir zaman ulaşamayacaklar. Cumhuriyeti kuran, ülkeye demokrasiyi getiren ve bugüne dek yaşatan Kuvayı Milliye ruhu yaşadığı sürece başaramayacaklar. Ülkemizin geleceği için aynı kaygıları taşıyan, kuruluş felsefesinden vazgeçmeyen yurttaşlarımızla el ele verip, ulusal egemenliği 23 Nisan 1920’de olduğu gibi 24 Haziran 2018’de saraydan tekrar alıp yeniden ulusumuza vereceğiz. Ve bizler 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını önümüzdeki yıldan itibaren çok çok daha coşkulu bir şekilde kutlayacağız. Sadece 23 Nisan’ı değil, 19 Mayıslarda, 30 Ağustoslarda, 29 Ekimlerde ülkemizin dört bir yanını Cumhuriyet ve özgürlük türkülerinin hep bir ağızdan söylendiği bayramlara dönüştüreceğiz.” diye konuştu.

GENİŞ KATILIM

23 Nisan’ın Atatürk tarafından çocuklara bayram olarak armağan edildiğini anımsatan İl Başkanı Barut, “Cumhuriyetimizi kuran başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere, bağımsızlık ve özgürlük uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz“ ifadelerini kullandı.CHP Adana İl Örgütü’nün, Atatürk Parkı’nda düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğine Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları, sivil toplum örgütleri, partililer ve yurttaşlar katıldı.

 


Yorumlar (1)