• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Mart 2019
  • 07:38
  WhatsApp
Eczacılardan paralı poşet uygulamasına destek Doğa ve çevreye zarar veren her şeyin karşısında olduklarını açıklayan Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, paralı poşet uygulamasından önce halkın yeterli olarak bilinçlendirilmediğini savundu.

 

 

 

 

 

Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ersun Özkan,  paralı poşet uygulamasının hayata geçirilmeden önce vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğinin söyledi.Doğaya ve çevreye zarar veren her şeyin karşısında olduklarını vurgulayan Özkan, poşet ücretlendirilmesini doğru bir yöntem olduğunu kaydetti.  Özkan, poşet ücretinin bir kısmın bakanlığa aktarılmasını doğru bir yöntem olarak benimsediklerini söyledi.

Uygulamanın hayata geçirilmeden halkın yeterli bilinçlendirilmediğini anlatan Özkan, “Meslek gruplarının bu konuda yeterli bilgilendirilmesi ve en az 6 aylık 1 senelik geçiş süresinden sonra bunu hayata geçirmemiz durumunda daha sağlıklı sonuçlar çıkardı. Çok yakın zamanda bununla ilgili sıkıntılar yaşanacağını tahmin ediyoruz. Çünkü konuyla ilgili yeterli aydınlatıcı bilgilerin çok yapıldığına inanmıyoruz” dedi.

Eczaneye gelen vatandaşların ilacını aldığında koyabileceği poşeti ya da çantası olup, olmadığını soracaklarını ifade eden Özkan, “Şayet elinde o ilacı koyabileceği kendi poşeti ya da bez çantası varsa ona ilaçları vereceğiz. Aksi takdirde boyutuna göre en az 25 kuruş karşılığında vereceğiz. Eczanelerde hastalarla, muayene ücretiyle ilgili katkı payı, hizmet bedeliyle ilgili ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Şimdi de poşet bedelleriyle ilgili sıkıntı yaşanacağını düşünüyoruz” diye konuştu.


Yorumlar (1)