• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 19 Mart 2019
  • 09:59
  WhatsApp
Ebru Şinik Hayatınızı Değiştirecek

Bedensel sağlığımızın zihinsel ve ruhsal sağlığımızla etkileşim halinde olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Ebru Şinik yeni kitabı Genleriniz Kaderiniz Değildir’de bu bilgiyi biraz daha genişleterek bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığımızın birbirleriyle sürekli etkileşim halinde olduğunu söylüyor yaşam tarzında yapılacak basit değişimlerle sürdürülebilir iyi hissetme halinin formülünü veriyor. Yapılan araştırmalara göre hastalıkların %5’lik bir bölümü genlerle ilişkilendirilirken, %95’lik kısmı epigenetik aracılığıyla kontrol edilebiliyor. Genlerin ne zaman, nerede ve ne kadar çalışacağını belirleyen mekanizma olan epigenetik diğer bir deyişle DNA’da kodlu olan genetik bilginin açığa çıkmasıyla meydana gelen değişiklikler bize gösteriyor ki, yaşam tarzı değişiklikleriyle genlerimizin ifadesini de değiştirebiliyoruz. Şinik, "Meme kanserine yakalananların sadece yüzde 5'inde meme kanseri geni bulunuyor. Yüzde 95'inde ise genetik kaynaklı değil. Bu yüzde 95'in meme kanseri olmasının nedeni yaşam tarzı. Günlük olarak yaptığınız tercihlerle kötü genleri pasif hale getirip, iyi genleri daha aktif hale getirebilirsiniz" diyor. 

Genleriniz Kaderiniz Değil!

Gen davranışının/ifadesinin düşünceler, duygular, özel ve sosyal ilişkiler ve yaşanılan çevreden etkilendiği artık bilimsel olarak da kabul edilen bir gerçek. Yaşam tarzımızda yapacağımız değişikliklerle hastalık önleyici genleri aktif hale getirebilir, hastalık teşvik edici genleri ise pasif hale getirebiliriz. 

Uyku, Beslenme, Sindirim, Egzersiz, Niyet, Düşünce

Hayatınıza katacağınız basit rutinlerle epigenetiğiniz üzerinde büyük değişimler yaratabilirsiniz. Güne başlarken yapacağınız ağız ve dil temizliğinin hemen ardından içilen ılık limonlu su, her gece kaliteli uyku, sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlamanız, kısa süreli bir meditasyon, duygusal denge pratikleri, yaşama ve olaylara bakışınızdaki iyileşme, basit birkaç egzersiz gibi küçük dokunuşlar ile önce bir gününüzü sonra tüm yaşamınızı değiştirmek mümkün. Ebru Şinik yeni kitabında bu amaca hizmet eden onlarca rutin önerisinde bulunuyor. Kitapta yer alan bilimsel araştırma sonuçları her bir rutinin tam olarak neye fayda gösterdiğini anlamak konusunda oldukça yardımcı. Beynimizin nasıl çalıştığını, sindirim sistemimizin nelerden etkilendiğini ve neyi nasıl etkilediğini, duygusal durumumuzun yaşam kalitemizi belirlemedeki rolünü, niyetin beynimizin tezahür yeteneği üzerindeki gücünü, egzersiz, meditasyon ve omurga sağlığı için yoganın sadece bedensel değil bütünsel sağlığımıza olan belirleyiciliği konusunda bilimsel kanıtlar sunan Şinik bu kitabıyla günlük rutinlerin yaşamı dönüştürme gücünü fark etmemizi sağlıyor. Kısa sürede binlerce okur tarafından ilgi gören Genleriniz Kaderiniz Değildir, günü kurtarmanın uzun vadede yeterli olmadığına, sağlıklı ve iyi hissetme halinin yaşamın genelinde var olmasının gerekliliğine dikkat çekerken bu kalıcı iyileşmenin de formülünü veriyor.

 


Yorumlar (1)