• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 25 Mayıs 2019
  • 20:58
  WhatsApp
Durak’ın arsasında kaç imar değişikliği yapıldı

Zaman aşımı iddiasını kabul etmeyen Hakim Menekşe arsalarındaki imar rantını sorguluyor

 

Adana'da, Durak'ın da aralarında bulunduğu 55 tutuksuz sanığın "görevi kötüye kullanma" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi. 11. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi ‘Zaman aşımı iddialarını’ kabul etmedi.

 

Hakim ‘ Aytaç Durak ve akrabalarına ait arsalarda kaç defa imar değişikliği yapıldığını, bu imar değişiklikleriyle belediyelerin ve kamu zararının olup olmadığının belirtilmesi isteğiyle belediyelere yazı gönderilmesine karar verdi. Dava ertelendi.

(AA) - Adana'da, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın da aralarında bulunduğu 55 tutuksuz sanığın "görevi kötüye kullanma" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi. Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Durak ise duruşmaya gelmedi.  Durak'ın avukatı, dosyanın zaman aşımına uğradığını, davaya konu yerde müvekkiline ait tapulu yerin 11 dönüm olduğunu ve Çukurova Belediyesi tarafından buraya mesken ve konut için ruhsat verildiğini belirterek, “Zaman aşımı olmasa dahi atılı suçun yasal unsurları oluşmamıştır.” ifadesini kullandı. Mahkeme hakimi, iddianamede belirtilen alanda sanıkların ya da akrabalarının gayrimenkulleri bulunup bulunmadığı, varsa bunun alanı ve ne zaman edindiklerinin bildirilmesi için Büyükşehir ile Çukurova Belediyelerine yazı yazılmasına karar verdi. Davaya konu alanda kaç defa imar değişikliği yapıldığının, bu imar değişikliğinin hangi ada ve parsellere ilişkin olduğunun bildirilmesinin de ilgili belediyelerden istenmesine hükmeden hakim, yapılan işlemlerle ilgili kamu ya da belediyelerin zararı olup olmadığının belirtilmesi talebini yazıya ekleyerek duruşmayı erteledi.  Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin 19.11.2009 tarih ve 198 sayılı kararıyla eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın, eşi Fahriye Durak'a ait arsayı da kapsayacak şekilde imar plan değişikliği yapılarak, yüksek miktarda rant sağladığı iddiasıyla Durak ile dönemin meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 55 kişi hakkında 2010'da "görevi kötüye kullanma" suçundan dava açılmıştı. 

 


Yorumlar (1)