• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 23 Ocak 2019
  • 20:45
 
DOMATES TATLANDI

Rusya ithalatta firma sınırlamasını kaldırdı

 

(AA) - Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar, Rusya'nın domates ithalatında firma sınırlamasını kaldırmasına ilişkin, "Bugün aldığımız haberle, uçak krizinin tüm emareleri iki milletin üzerinden kalkmış oldu. Bütün sektörler olarak çok mutluyuz. Sektörümüz ve birliklerimizle bu nahoş duruma çok dik ve omurgalı şekilde direndik." dedi.

Bahar, BAİB'de gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 Nisan itibarıyla Rusya'nın domatesle ilgili uyguladığı "nahoş" listenin ortadan kalktığını söyledi.

Haberi bugün aldıklarını, Bakanlık yetkililerinin de durumu onayladığını belirten Hakkı Bahar, uçak krizinden sonra iş birliği yapmaya mecbur ve buna muktedir olan Rus ve Türk milletinin artık bu problemi, son pürüzlerin de ortadan kaldırılmasıyla aştığını belirtti. 

Kısıtlamanın kalkması için Türk yetkililerin büyük emek harcadığına dikkati çeken Bahar, "Konuyla ilgili yoğun gayret sarf eden Cumhurbaşkanı'na, Ekonomi ve Dışişleri bakanları ile bürokratlarımız ve tüm sektörümüze teşekkürlerimizi iletiyoruz. İnşallah bir daha böyle standart dışı liste uygulamasıyla karşı karşıya kalmayız." ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Rusya'nın aynı jeopolitik düzlemde yaşayan iki millet olduğunu ifade eden Hakkı Bahar, Türkiye'nin Rusya ile daha çok yapacak işi olduğunu dile getirdi. 

- "Biz bütün sektörler olarak çok mutluyuz"

Kararla bütün sektörün mutlu olduğunu aktaran Bahar, "Bugün aldığımız haberle, uçak krizinin tüm emareleri iki milletin üzerinden kalkmış oldu. Bütün sektörler olarak çok mutluyuz. Sektörümüz ve birliklerimizle bu nahoş duruma çok dik ve omurgalı şekilde direndik." diye konuştu. 

Rusya'ya 350 bin tonun üzerinde domates ihracatı yapıldığını kaydeden BAİB Başkanı Bahar, kısıtlamalar nedeniyle sadece 50 bin ton limitli az sayıdaki firmaya izin verildiğini hatırlattı. 


Yorumlar (1)