• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 16:08
 
Çocuğa yönelik şiddet ürkütücü boyutlarda

İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Turan Taş, çocuklara yönelik artan cinsel istismar ve şiddet konusunda daha ciddi adımların atılması gerektiğini söyledi.

 

Halil BİLEK Can PARLAK – ÖZEL HABER

 

CİDDİ ARTIŞ VAR

Son dönemde Türkiye genelinde çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismar olaylarındaki ciddi artışa dikkat çeken İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Turan Taş, yargının çocuk haklarına daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.  Nefret söylemleri ve yapılan tutuklamaların çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddet içerikli olaylar için caydırıcı olmadığını anlatan Taş, “Mutlaka mecliste çocuk haklarına yönelik komisyon sürekli aktif olmalıdır. Bununla ilgili daha ciddi adımların atılması gerekiyor” dedi.

 

“CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL”

İHD Çocuk Hakları Komisyonu’nun esas aldığı en önemli konulardan bir tanesinin duyarlılık yaratmak olduğunu kaydeden Taş, “Bir suç işlendiğinde kamuoyunda kısa zamanda duyarlılık oluyor ama sadece gelip geçici oluyor. Yani bir veriye dönüşmüyor? Acilen hızlı bir şekilde yasal düzenlemeyle çocuk haklarının koruma altına alınması gerekiyor. Suç oluşmadan önce bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Cezaların da caydırıcı olması çok önemlidir. Hatta yargının çocuk haklarına daha duyarlı olması gerekiyor” diye konuştu.

 

“104. MADDE DEĞİŞTİRİLSİN”

Türk Ceza Kanunu’nun 104’üncü maddesinin istismar mağdurun rızasına dayalı ise caydırıcı olmadığını savunan Taş, “Yasalar, bu durumu koruyor. Bunun nedeni ise cezasızlık kültürünün bir devamı. Bu durum bizim için çok önemli. Bunun acilen değiştirilmesi lazım. 104’üncü madde gerçekten çocuklara yönelik ileriki zamanlarda zarar verecek bir durum. Bu yasanın tamamen kaldırılması gerekiyor. Yapılan bu durumlara suç olarak kabul edilmesi ve çocuk haklarının sağlıklı bir şekilde yasa ile korunması yönünden çok önemli” şeklinde konuştu.

 

“ÖRTBAS EDİLİYOR”

Çocuk Hakları Komisyonu olarak, mağdur çocuklara hukuki desteğin yanında uzman psikolojik destek de sağladıklarını ifade eden Taş, şöyle konuştu; “Basına yansıyan olaylar aslında yaşanan olayların yanında çok az. Ailelerin büyük bir kısmı çekiniyor. Büyük bir kısmı örtbas ediyor. Baskılar var, cezasızlık kültürü var. Tüm bunlar, istismar ve şiddet olaylarının açığa çıkmasına engel oluyor. Önemli bir sorun da cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalmak zorunda olan çocuklar.  Türkiye genelinde 700 civarında çocuk annesinin yanında hapiste yaşıyor.”


Yorumlar (1)