• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Nisan 2019
  • 04:21
  WhatsApp
Çevre dostundan yeni kampanya

Adana’da büfecilik yapan Seyhan Bayram, mavi kapak, geri dönüşüm, atık pil ve ‘ekmekler israf olmasın’ kampanyalarıyla büyük başarılara imza attı.

 

ÖZEL HABER: Halil BİLEK – Can PARLAK

 

GERİ DÖNÜŞÜM KAMPANYASI

Adana’da düzenlediği çeşitli kampanyalarla dikkatleri çeken büfe işletmecisi Seyhan Bayram (56), bu kez otizmli çocuklar için başlatılan geri dönüşüm kampanyasının startını verdi. Elde edilecek gelirle otizmli çocukların eğitimine katkı sağlanacağını açıklayan Bayram, “Bu kampanya ile hem otizmli çocuklarımızı sevindireceğiz hem de çevre kirliliğinin önüne geçmiş olacağız” dedi.

ÇEVRE BİLİNCİ

Çevre bilinci oluşturmak, israfın önüne geçmek ve farkındalık yaratmak amacıyla 3 yıldır mavi kapak, atık pil ve çöpe atılacak olan bayat ekmekleri toplamaya başladığını anlatan Bayram, gönüllülük esasına dayanan kampanyalara vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiğini açıkladı. Bayram, bu kampanyalarla çevre kirliliğinin önüne geçerken insanları da sevindirdiklerini kaydetti.

DUYARLILIK ÇAĞRISI

Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Olgunlaşma Enstitüsü’nün yanında bulunan büfesini kampanya merkezi haline getiren Bayram, insanların çevreye duyarlı olmasını istedi. Bayram, “İnsanlar kullandıkları her şeyi duyarsız bir şekilde çöpe atıyor. Bu durumdan rahatsız oldum ve öncülük yapmak istedim. Kampanyalara hem yardım amaçlı hem de israfın önüne geçmek için başladım” dedi.

ENGELLİLERİ SEVİNDİRDİ

Mavi kapak kampanyasıyla bugüne kadar 6 engelli vatandaşı akülü tekerlekli sandalye sahibi yaptığını ifade eden Bayram, “ 3 yılda yaklaşık olarak 2-3 ton mavi kapak topladık. Hem engelli vatandaşlarımızı sevindirdik hem de doğanın kirletilmesinin önüne geçmiş olduk. Mavi kapak kampanyamız halen sürüyor. Vatandaşların ilgisi de üst düzeyde” diye konuştu.

DOĞAYA ZARAR VERİYOR

Atık pillerin doğaya zarar verdiğini ve doğada yok olmasının mümkün olmadığını vurgulayan Bayram, “Çevreye ciddi zarar veren pillerin rastgele çöpe atılmaması gerekmektedir. Atık piller çöp değildir. Bu kampanya da büyük ilgi gördü. Burada topladığım pilleri Seyhan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerine teslim ederek çevre kirliliğinin önüne geçiyorum” şeklinde konuştu.

EKMEK İSRAFI

Türkiye’de en fazla israfın ekmek tüketiminde yaşandığına dikkat çeken Bayram, vatandaşlardan bayatlayan ekmeği çöpe atmayıp kendisine ulaştırmalarını istedi. Ekmekteki isafın önüne geçilmesiyle ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlanacağını belirten Bayram, şöyle konuştu; “Toplanan ekmekleri ücretsiz olarak çiftliklere gönderiyorum. Bu ekmekler hayvanlara veriliyor.” 

OTİZMLİ ÇOCUKLAR İÇİN

Tohum Otizm Vakfı, CarrefourSa, AGİD ve Exit.com işbirliğiyle 2 Ekim tarihinde geri dönüşüm kampanyası başlatıldığını anımsatan Bayram, “Evlerde, işyerlerinde bozulan elektrikli ve elektronik eşyaları topluyorum. İnsanlar bozulan bu ürünleri çöpe atmak yerine bana ulaştırarak hem geri dönüşüme hem de otizmli çocukların eğitimine destek olsunlar” dedi.

 

 

 

 


Yorumlar (1)