• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Nisan 2019
  • 12:10
  WhatsApp
Çetenin medyumunun muskası işe yaramadı

Çetenin medyumu

operasyonu göremedi

 

Polisin çökerttiği dolandırıcılık çetesinin üyeleri arasında bir medyumun da olduğu ortaya çıktı. Polise yakalanmamak için muska yapan medyumun, “Adana polisi cinlerimden daha hızlı çıktı” dediği öğrenildi. 

 

Halil BİLEK

 

Adana’da hasarlı araçların sürücülerini sigorta şirketinden arıyormuş gibi davranarak dolandıran 20 zanlının arasında bir medyumun da olduğu öğrenildi. ‘Mert Hoca’ diye bilinen Niyazi Aydın’ın (45) çete lideri Okan K.’ya “İşlerinin rast gitmesi ve polise yakalanmamak”  için muska yaptığı ortaya çıktı. Aydın’ın, gözaltına alındığı sırada “Adana polisi, cinlerimden daha hızlı çıktı” dediği ileri sürüldü. Suçlamaları kabul etmeyen medyum Aydın, yargılandığı 6 ayrı suçtan aldığı 17 yıl 6 ay 15 gün hapis cezasıyla tutuklandı. 

 

ŞEBEKE ÇÖKERTİLDİ 

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri gelen şikayetler üzerine, trafik kazasında araçları kullanılmaz hale gelen vatandaşları sigorta şirketinden arıyormuş gibi davranarak dolandıran şebeke üyelerini takibe aldı. Polis, çete elebaşı Okan K.’nin kardeşi Eren K.’nın sahte sigortacı gibi davranarak vatandaşları aradığı, annesi Aynur E.’nin ise banka hesaplarını kullandırdığını belirledi. 20 kişiyi yaklaşık 200 bin lira dolandıran 20 kişi yakalandı. 3 kişi tutuklanırken 17 kişi adli kontrol şartıyla serbest kaldı. 

 

RAHŞAN AFFINDAN ÇIKMIŞ 

Dolandırdıkları paralarla kentin en lüks semtlerinde göl manzaralı villalarda oturan zanlıların, VIP minibüs kiralayarak bara gidip eğlendiklerini tespit eden ekipler, şebekede bir medyumun da olduğunu belirledi. Polis, halk arasında ‘Mert Hoca’ diye tanınan medyum Niyazi Aydın’ı araştırdı. 21 yıl önce adam öldürme suçundan cezaevine giren ve 2000 yılında çıkan aftan yararlanarak serbest kalan Aydın’ın sosyal medya üzerinden yurt dışındaki insanlara bile fal bakarak muska yaptığı tespit edildi. 

 

ÇETEYE MUSKA YAPMIŞ

Araştırmasını derinleştiren polis, medyumla sahte sigorta şebekesi arasındaki bağı çözdü. Medyum Aydın’ın çete lideri Okan K.’ya, “Polise yakalanmamak ve işlerinin rast gitmesi için’ bin 500 liraya muska yaptığı tespit edildi. Dolandırıcılar, mülk sahibi tarafından ‘gelen giden çok’ gerekçesiyle evden kovulunca samimi oldukları Niyazi Aydın’ın evine taşındılar. Medyum Aydın, çeteye “Size komisyon karşılığında temiz banka hesapları bulurum” diyerek dahil oldu. 

 

17 YIL HAPİS CEZASI 

Yapılan operasyonda gözaltına alındığı sırada “Adana polisi cinlerimden daha hızlı çıktı” dediği öğrenilen Aydın’ın sorguda suçlamaları kabul etmeyerek “Ben cinci hoca falan değilim. Ben astroloğum. İnsanlara, daha iyi bir şekilde yaşamaları için sadece tavsiyelerde bulunurum” dedi. ‘Dolandırıcılık’, ‘hükümlünün veya tutuklunun kaçması’, ‘resmi belgenin düzenlenmesin de yalan beyan’, ‘özel belgede sahtecilik’, ‘konut dokunulmazlığının ihlali’ suçlarından hakkında kesinleşmiş 17 yıl 6 ay 15 gün hapis cezası bulunan Niyazi Aydın, cezaevine konuldu.


Yorumlar (1)