• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Nisan 2019
  • 12:27
  WhatsApp
Cargill itirafı Meclis gündeminde CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyİşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde Cargill firmasından rapor istendiğine yönelik itirafı Meclis gündemine taşıdı

)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde uluslararası Cargill firmasından rapor istendiğine yönelik itirafla ilgili kamuoyuna açıklama yapılmasını istedi.

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyİşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, şeker fabrikaları özelleştirilmeden Cargill firmasından rapor istendiğine yönelik tartışmayı soru önergesiyle Meclis'e taşıdı. Cumhuriyetin ilk yıllarında ülke ve kentlerin kalkınıp gelişmesi projeleri kapsamında Anadolu'nun dört bir yanında kurulan sanayi tesislerinin başında şeker fabrikalarının geldiğini anımsatan Barut, "Bu amaçla kurulan ilk şeker fabrikamız, 26 Kasım 1926 günü Trakya bölgesinde, Kırklareli ilimizin Alpullu kasabasında işletmeye açılmıştır. Yıllar itibarıyla fabrika sayımız 1950’li yıllarda 11’e ulaşmış , 1960’lı yıllarda iki, 1977 yılında bir, 1980’li yıllarda altı, 1990’lı yıllarda üç, 2001 yılında bir fabrika daha ülkemizin değişik bölgelerinde açılmıştır" dedi. 

 

"ÖZELLEŞTİRME RAPORUNU HÜKÜMET Mİ İSTEDİ?"

 

Açılan şeker fabrikalarının çiftçiyi ve üretimi desteklediğini, kentlerin kalkınmasına, yurttaşların sosyal ve kültürel gelişimine ciddi katkı sağladığına dikkat çeken Ayhan Barut, şöyle konuştu:"Fabrika sayısının artmasına paralel olarak da ülkemizde şeker pancarı tarımı yaygınlaşmış, şeker üretimi de artmıştır. 2001 yılına kadar yeni fabrikaların açılıp şeker ekimi ve üretimi desteklenirken AKP iktidarı ile bu durum tersine dönmüştür. Kamu tarafından yörenin sosyal ve ekonomik gelişmişliğine katkı sağlamak için kurulan fabrikalarımız bir anda karlılık durumları bahane edilerek özelleştirilmeye gidilmiştir. Çiftçi, üretici, fabrika çalışanı, bölge esnafı ve muhalefet partilerinin görüş, öneri ve düşüncelerini dikkate almayan bir dayatma ile bu fabrikalarımızın özelleştirmesi yapıldı. Şimdi bazı basın yayın kuruluşlarına, Cargill Gıda Ortadoğu Türkiye ve Afrika Kurumsal İletişim Direktörü Ediz Aksoy adlı bir yetkilinin açıklamaları yansımıştır. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde dikkate alınan raporun Cargill tarafından hazırlandığını ve hükümete verildiğini kabul etmektedir. Kişi açıklamalarında;'Hükümet bu konu ile ilgili bizden bir rapor istedi. Çalışmalarımızı yaptık ve 2018 yılı Ocak ayında raporu sunduk' demektedir."

 

 


Yorumlar (1)