• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Nisan 2019
  • 12:41
  WhatsApp
BÜYÜK SAAT’TE BAKIM ZAMANI

Adana’nın tarihi simgelerinden Büyük Saat, asırlara meydan okumaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, zamanı doğru bir şekilde göstermesi için her hafta saati kurup, bakımını yapıyor.

 

Halil BİLEK – ÖZEL HABER

 

ADANA’NIN SİMGESİ

Türkiye’nin en uzun saat kulesi olan ve Taşköprü ile birlikte Adana’nın en önemli tarihi simgeleri arasında yer alan Büyük Saat, vatandaşlara en doğru zamanı gösterebilmesi için her hafta kuruluyor. Bir dönem Adana’nın kalbi durumunda olan kentin tarihi bölgesinde yıllara meydan okuyan Büyük Saat, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından her hafta bir kurulurken 15-20 günde bir kez de gerekli bakımı büyük bir titizlikle yapılıyor.

 

2014’TE RESTORE EDİLDİ

Büyük Saat’in 2014 yılında restore edilip onarılmasının ardından her hafta saatin kurulmasını ve bakımını yapan Mustafa Demirbağ, saatin kurulmaması halinde saat mekanizmasının ve çanın duracağını söyledi.  Bundan dolayı her hafta gelerek saati kurduğunu bildiren Demirbağ, “Saatin ağırlıkları var. Bu ağırlıklar yere inmeden tekrardan kurulması gerekiyor. Bunun için bir kurma kolu var. Kurma kolunu çevirmek suretiyle ağırlıkları yukarıya kaldırıyoruz” dedi.

 

HER HAFTA KURULUYOR

Saatin analog bir mekanizmaya bağlı olduğunu ve kurulması gerektiğini kaydeden Demirbağ, “Saatimiz kurmalı saat sınıfına girer. Saatin getirildiği 1925 yılından bu yana her hafta kurulmuştur. 5 yıldır bu görevi ben üstlendim. Daha önce Mücellit dayı vardı. Uzun yıllar bakımını o üstlenmişti. 2014 yılında Büyük Saat’in restorasyonu ve onarılmasından sonra bu görevi ben yapmaya başladım.

Bu bakımları ve kontrolleri yaparak saatinizin daha iyi çalışmasını sağlıyoruz” diye konuştu.

 

“TARİHE DOKUNUYORUM”

Bugüne kadar yüzlerce mekanik ve elektronik cihazı tamir ettiğini ifade eden Demirbağ, “Büyük Saat’i kurarken yaşadığım heyecanı anlatamam. Yukarı çıktığımda o mekanizmaya dokunduğumda çok farklı duygular hissediyorum. 150 yıllık bir tarihe tanıklık ediyorum. 150 yaşındaki bir mekanizmaya dokunuyorum. Onlarca insan bakımını üstlenmiş, savaşlar depremler atlatmış bir mekanizmaya dokunmak gerçekten çok güzel bir duygu” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en büyük saat kulesi olan Büyük Saat’in yapımına 1881 yılında Vali Ziya Paşa tarafından başlandı. Kule 1882 yılında Vali Abidin Paşa tarafından tamamlattırılmıştır. Zamanın Belediye Başkanı Hacı Yunus Ağa’nın da büyük emeği vardır.  Kule, kesme taştan yapılmıştır. Uzunluğu 32 metre olan kule kare prizma şeklindedir ve kulenin duvarları tuğla ile inşa edilmiştir. Temel derinliği 35 metre olduğu söylenir. Kulenin inşası sırasında Osmanlı’da Saat kuleleri vardı. Bu saat kuleleri arasında en uzunu Büyük Saattir. İkincisi ise Dolmabahçe Saat Kulesi’dir. Örme işlemi oldukça zor olan küçük taş tuğlalardan imal edilmiştir. Fransız işgali sırasında Ermeniler tarafından tahrip edilmiş 1925 yılında Almanya'dan bir saat makinesi getirilerek yerine konulmuştur. Yakın zamanda arızalanan saat,  2014 yılında Türkiye’nin önemli mekanik saat ustalarından Murat Yurtbulmuş tarafından onarıldı.


Yorumlar (1)