• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 26 Mayıs 2019
  • 18:02
  WhatsApp
Borsa Lisesi’nde protokol sevinci HABER: Gözde ARSLAN – Zeynep ORDU

ADANA TOROS GAZETESİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları statüsüne alınan Borsa Anadolu Lisesi İle Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol imza törenine Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halime Ömür Paksoy, Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gönca Ayık,öğretim görevlileri Borsa Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mehmet Emin Gül, Müdür Yardımcısı Nazmiye Kalay ve Matematik Öğretmeni Oya Saygılı katıldı.

Protokol uyarınca, Borsa Anadolu Lisesi öğrencilerinin ihtiyaç duyabileceği hizmet içi eğitim, eğitimin altyapısının iyileştirilmesi öğretim süreçlerinin değerlendirilmesi, öğretim programının zenginleştirilmesi, seminer ve projelerin nitelik yönünden geliştirilmesi veya eğitim ve öğretim desteği sağlanması konusunda üniversite tarafından uygun görülen şartlarda uzmanlık desteği sağlanacak. Bu kapsamda öğretim elemanlarınca Borsa Anadolu Lisesi’nde taraflarca uygun görülecek koşullarda veriler toplanıp, araştırmalar yapılacak.

İmzalanan protokole göre Borsa Anadolu Lisesi öğrencileri üniversitenin akademik ve araştırma birimlerini ziyaret edebilecek ve laboratuarları ile ilgili birimleri kullanabilecek. Üniversite öğrencilerinin de Borsa Anadolu Lisesi’nde stajlarını yapmaları için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ilgili birimleri ile çalışma başlatılacak. Bunun yanı sıra Borsa Anadolu Lisesi öğrencileri üniversite kütüphanesinden faydalanabilecek, masrafları kendileri karşılamak şartıyla fotokopi yoluyla çoğaltma yapabilecekler.

Taraflarca uygun görülen konu, yer, zaman ve şartlarda üniversite öğretim üyeleri tarafından Borsa Anadolu Lisesi öğrencilerine ders verişecek. Bununla beraber protokolde lisede bilim eğitimini geliştirmek amacıyla yapılacak çalışmalarda oluşturulacak komisyonlara üniversite tarafından uygun görülen şartlarda personel desteği sağlanması da yer aldı. Protokol,  sadece eğitim- öğretim alanında değil sosyal ve kültürel alanlarda da işbirliğini de kapsıyor.

Buna göre üniversitenin düzenleyeceği bilim, spor ve kültürel etkinliklere Borsa Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılmasına ve uygun görülen etkinliklerde üniversiteden Borsa Anadolu Lisesi’ne konuşmacıların gelmesine de protokolde yer verildi.  İmzalanan işbirliği protokol ile üniversite ve Borsa Anadolu Lisesi tarafından ulusal ve uluslararası kaynaklardan finanse edilmek üzere ortak projeleri hazırlanması, yürütülmesi, uluslararası programlarla birlikte proje sunulması hususlarında birlikte çalışmaya da imkan tanıdı.


Yorumlar (1)