• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Şubat 2019
  • 01:52
 
Bölgemizdeki gazetecilere TGS’den güvenlik eğitimi

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Adana Şubesinin evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Adana ve bölgeden gelen basın mensupları   katıldı.

 

ÖZEL HABER:SERDAR AKIN

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Adana’da gazeteciler için güvenlik eğitimini Yol-İş sendikası oteli toplantı salonunda   düzenledi.

TGS Adana Şubesinin evsahipliğinde gerçekleştirilen güvenlik eğitiminde Adana, Mersin ve Gaziantep’ten gelen bir grup gazeteciye çatışmalı bölgeler ve toplumsal olaylardaki saha güvenliği, tanık olunan travmatik olaylar karşısında yapılması gerekenler ve dijital güvenlik konuları anlatıldı.
Büyükkaya “ Eğitim faaliyetlerimiz devam edecek ”

Yol-iş Sendikasına ait otelde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya,eğitimciler ve katılımcılara teşekkür ederek, “Meslektaşlarımızın can güvenliği, beden ve ruh sağlığı açısından yararlı olacağına
inandığımız bu etkinliğin başarılı geçmesini diliyoruz. Eğitim faaliyetlerimiz devam edecek.” dedi.
Durmuş “Sendikal eğitimlerle mesleği yeniden saygın hale getireceğiz”

Türkiye Gazeteciler sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, ilkini geçen yıl Diyarbakır’da gerçekleştirdikleri Güvenlik Eğitimleri’nin ikincisini Adana düzenlediklerini ve burada da aynı verimin alınacağını düşündüğünü söyledi. Durmuş, "Biz TGS olarak, Avrupa Birliği Projesi kapsamında bu eğitimleri düzenliyoruz. Toplumsal olaylarda gazeteciler nasıl davranmalı, travmatik olayları nasıl karşılamalı gibi konularda çeşitli eğitimler veriyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl da Adana ve Mersin’de sendikal eğitimler de yaparak gazetecilik mesleğini yeniden saygın bir meslek haline getirmeyi birlikte başaracağız" dedi.

Gazeteciler önce kendi güvenliğini sağlamalı

Saha güvenliği konusunda gazetecilerin deneyimlerini dinleyenToplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Genel Koordinatörü Gökhan Biçici, gazetecilerin önce kendi güvenliklerini sağlamayı göz ardı etmemeleri gerektiğini belirtti. Somut deneyimleri değerlendiren
biçici yapılan hataları da ortaya koyarak çeşitli önerilerde bulundu.Dijital güvenlik konusunda konuşan Mehmet Şafak Sarı, gazetecilerin dijital ortamda maruz kaldığı tehdit ve hakaretlere karşı nasıl bir tutum sergilemesi ve nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlattı.

Biçici “Gazeteciler toplumsal olayda travma yaşayabilir”

Psikolog Dr.Serap Biçici ise “Travmatik olaylar nasıl haberleştirilir, gazeteci karşılaştığı travmatik olaylara karşı kendisini nasıl korur” konulu bir sunum gerçekleştirdi.Biçici gazetecilerin her an her türlü olay ile karşılacağını ifade ederek şunları söyledi “Sizlerde bizim deprem,afet,toplumsal olaylarda her an hazır bir şekilde olay mahaline intikal ettiğinizde ekip olarak gitmenizde fayda var.Çünkü ekip ile gittiğiniz zaman oalyın tamamını çözebilirsiniz.Olaydan sonra yaşanan o travmayı anlatarak üzerinizden atmayı başarırsınız”dedi.


Yorumlar (1)