• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 17 Şubat 2019
  • 17:53
 
Bit Pazarına NUR yağdı

ÖZEL HABER: Şanser İLTAŞ- Can PARLAK

Bayram heyecanı Adana’lı vatandaşları sardı. Bugün bayram, arife gününde bütün eksikleri giderilmeye çalıştılar. Dar gelirli vatandaşlar için cazibe merkezi ise ‘ bitpazarı’ oldu. Binlerce Adana’lı ve Suriyeli vatandaşların akın ettiği bitpazarında arife gününde yoğun saatler yaşandı.

Adana’da birçok AVM nin ürün yelpazesini aratmayan bitpazarında özellikle Suriyeli vatandaşların uğrak noktası oldu. Pazarın yakınındaki civar mahallelerde oturan vatandaşlar için de cazibe merkezi olan pazarda kalabalık dikkat çekti. 

Bitpazarının fiyatları vatandaşların keselerine uymasından dolayı yoğun ilgi görüyor. “Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı” sözünün aksine oluşan yoğunluktan esnaf oldukça memnun. Artan Suriyeli nüfusu nedeniyle yerel esnafın yanı sıra Suriyeli esnafların da tezgah açtığı kaldırımlarda Kurban Bayramı arefe gününde yoğunluk yaşandı. 

Pazarda giyinme kabinleri olmadığı için vatandaşlar beğendikleri ürünleri göz kararı ile alıyorlar. Dar gelirli vatandaşların ilgisini çeken pazar alanında ürünlerin ucuz olması, Adananılar tarafından burasının artık sosyete pazarı olduğu söyleniyor. Yola saçılmış ürünler ve yoğun müşteri kalabalığı Güney Kuşak Bulvarında trafiği durma noktasına getiriyor. Oluşan trafikten rahatsız olan araç sürücüleri pazarın başka bir yere taşınması talebinde bulundu.

Bitpazarı dar gelirlilerin uğrak yeri olurken, burada yaşanan aşırı kalabalık sosyete pazarını da aratmadı. Dar gelirli vatandaşların çocukları için alış veriş yapması ve mallar üzerindeki fiyatlar konusunda indirim istemesi bile artık eski Adana’yı aratmıyor. 

Dar gelirli Adanalıların alış veriş mekanı Bitpazarı, ekonomik sıkıntı içinde bulunan esnaflarında yüzünü güldürdü. Yani kısacası “Alan memnun, satan memnun” deyiminin en güzel örneği yaşandı.


Yorumlar (1)