• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 17:03
 
Bayram Yaklaşıyor,sebze meyve fiyatları artmaya başladı

 

Özel Haber: Serdar Akın

 

Üreticide ucuz,tüketicide pahallı. Buna ne devlet ne de tüketici ses çıkarmıyor. Kimse üreticiye sahip çıkmıyor. Para kazanamayan çiftçi üretimi bırakınca bu kez üretim azalıyor ve fiyat yükseliyor. O üretici de artık tüketici.O'nu bir daha üretime döndürmek kolay değil.

 

Üretim planlaması yapılmadığı gibi üretimin çok olduğu dönemde ürünü depolayacak, stoklayarak ürünün az olduğu dönemlerde piyasaya sunacak bir düzenleme kurumu yok. Bunun en somut örneği patates ve soğanda yaşanıyor. Bir yıl ürün çok diye kimse almıyor ve çöpe atılıyor,hayvanlara yem olarak yediriliyor. Ertesi yıl ürün az diye fiyat tavan yapıyor. Son yıllarda kuru soğan 5 liranın üzerine hiç çıkmamıştı. Tüketici onu da gördü. Bir kilo soğan 5 liraya satılıyor. Şairin dediği gibi "yiğit kuru soğana muhtaç" oldu.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda fiyatlar daha yükeldi.. Bayram sohbetlerinde "pazara gittin mi?", "soğan çok pahallıydı" "patatesin, domatesin fiyatı düşmedi" sözleri hala kulaklarımızda yankılanıyor. Köyde pazar kuruluyor. Köylü meyvesini sebzesini pazardan alıyor ve fiyattan şikayet ediyor. Elindeki soğan yanlışlıkla düşse yeşerecek topraklarda soğan pazardan, marketten satın alınıyor. Bu insanlar daha önce üretiyor ve satıyordu. Şimdi üretmiyor, satın alıyor. İşte temel nedenlerden birisi bu.

Ağustos ayına girdik,, tezgahlarda sera domatesi de var, tarla domatesi de. Fiyat 3 liradan başlıyor 8-9 liraya kadar çıkıyor. Yenilebilir bir kilo domates almak için en az 4-5 lira vermeniz gerekiyor.Limonun kilosu 10 liradan başlıyor. Taze fasulye, barbunya 10-15 lira, kuru soğan ve patates 3 liradan 5-6 liraya kadar çıkıyor. Kiraz 10-15 lira. Kayısı, erik, şeftalinin kilosu 8-10 lira aralığında.Fiyat artınca alınan meyve-sebze miktarı azalıyor. Tüketici haftalık alış veriş yaparken eskisi gibi 3-5 kilo almıyor. Alamıyor. Bir iki kilo ancak alabiliyor. Avrupa'daki gibi yakında meyve ve sebzeler tane ile alınacak.

 

 


Yorumlar (1)