• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 17 Şubat 2019
  • 18:07
 
“ Azim engel tanımıyor”

ÖZEL HABER:SERDAR AKIN

Adı Nuri Berka… Engelli bir vatandaş … Gece saat 23.00... Turgut Özal Bulvarında tartı ile para kazanıyor…

Gün geçmiyor ki hayat şartları insanları nelere sürüklüyor ve geçim sıkıntısı insanlara neler yaptırıyor. Ekonomik sıkıntının yaşandığı son günlerde Adana’da yaşayan bir insan yaşam savaşı veriyor. Uzmanların açlık sınırının 1.750 TL olduğunu ve Adana’da yaşayan bir insanın aylık 333 TL gelir ile yaşaması ne kadar acı bir tablo ile karşı karşıya geldiğinin göstergesidir. Bu sebeple yukarıda yazdığımız bu vatandaşımızı Turgut Özal Bulvarı üzerinde bulunan bir büfenin yanında çay içerken görüntülediğimizde gece saat 23.00 gösteriyordu. 

Adının Nuri Berka olduğunu sonradan yaptığımız sohbet sonrasında öğrendiğimiz engelli bu vatandaş gecenin bir saatinde elinde tartı ile para kazanmaya çalışıyor.

Hikayenin geri kalan kısmını Nuri Berka’dan dinleyelim;

Adım Nuri Berka. 1966 Bahçesaray / VAN doğumluyum. Yenibey mahallesinde oturuyorum ve oturduğu evinin kira olduğunu söyleyen Berka “Evimin yıllık kirası 6 bin TL ve 3 ayda bir Bin lira engelli maaşı alıyorum. Eşim ise beyninde kitle olmasına rağmen çalışamıyor. Çünkü 3 çocuğumuz var ve bunların hepsi okula gidiyor. En büyük oğlum 16 yaşında ve lise 2. Sınıfa gidiyor. Birçok masrafları olmasına rağmen karşılayamıyorum. Çünkü genç bir çocuk her türlü ihtiyacı olmasına karşın birçok engelle karşılaşıyoruz. İkinci çocuğum 10 yaşındaki kızım. İlköğretim 6.sınıfa gidiyor. Bir ay sonra okullar açılacak şimdiden kara kara düşünüyorum. Benim bu saatte çalışmamın tek sebebi çocuklarımın okumasıdır. Bunun yanı sıra 5.sınıfa giden bir oğlum daha var. Onun da okumasını istiyorum. Onunda masrafları var ve ben engelli biri olarak devletten yardım istiyorum. Ben her gün Turgut Özal Bulvarına geliyorum ve iki defa otobüs ile dolmuşa biniyorum. Gece buradan otobüs ile eski vilayete gidiyorum ve oradan da Yenibey mahallesine gitmek için dolmuşa biniyorum” dedi.

DEVLET BANA BİR EV VERSİN BAŞKA BİRŞEY İSTEMİYORUM

Yenibey mahallesindeki oturduğu evin kirasını karşılayamadığını ifade eden Nuri Berka “Benim tek derdim mülk bir evimin olmasıdır. Çünkü bu halimle ve 3 ayda bir aldığım engelli maaşla evin kirasını karşılayamıyorum. Ben ev istiyorum. Devlet bana ev versin ve başka bir şey istemiyorum. İnanın her gün en 5 tartı parası dolmuş otobüse gidiyor. Her gün eve benim ekmek parası kazanarak gitmek zorundayım. Ben dilencilik yapmıyorum ve bana herkes para vermek istiyor ve ben kabul etmiyorum. İnsanlar Benim tartı ile tartılarak kaç kilo olduklarını görsünler ve tartı paramı verdikleri zaman çok mutlu oluyorum. Bu işten başka bir iş yapma olasılığım yok. Beni hayata bağlayan eşim ve çocuklarımdır. Çocuklarım büyüyor ve okuyorlar. İlerde okulları bittikten sonra ne zaman bir iş sahibi oldukları zaman tartı işini bırakacağım. Bu yüzden Allah hepimizin yardımcısı olmasını diledi. Ben her akşam buraya gelerek on dakika dinlenir ve bir çay içer giderim” dedi.

DEVLETİN YARDIM ELİNİ UZATMASINI BEKLİYORUZ

Gecenin ilerleyen saatindeki konuşmamızın ardından ayağa kalkarak giden Nuri Berka’nın el sallayarak gecenin karanlığında kaybolmasının ardından uzun uzun düşünerek hayat şartlarının ne kadar zor olduğunu böyle bir ailenin geçim mücadelesinde Azim engel tanımıyor dercesine bir insanın hayatının bu kadar ucuz olmaması gerektiğini düşündüm. İnsanlar hem hayat ile mücadele ediyor, hem de hastalıkla mücadele ederek sosyal yaşantılarının sıfır noktasında yaşamaları bir mucize gibi görünüyor. Her akşam gecenin geç saatlerine kadar 1TL tartı parasıyla evini geçindirmenin mücadelesini veren bu vatandaşımızın gece gördüğü manzaralar ise apayrı bir iklim oluşturuyor. Çünkü insanlar gece yemek yerken, eğlenirken, streslerini atarken hayata tozpembe bakarken bu vatandaşımız ise ekmeğinin peşine düşerek pembe yolculuklara çıkıyor. Ne kadar hayal etse bile kafasından geçenleri dışa vuramıyor içine atarak her yutkunduğunda gözleri dolan bir insan Dünya’da başka ne düşünebilir. Bu yüzden Devlet büyüklerinin, yetkili idare amirlerinin bu insanımıza yardım elini uzatacağını tahmin ederek kalkınmaları için toplum olarak bizim içinde görev sayıyoruz. Sonuç ise 1Liraya tartı ile geçim.


Yorumlar (1)