• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Mayıs 2019
  • 15:09
  WhatsApp
Ayhan Barut besicilerin feryadını Meclis'e taşıdı

ADANA TOROS GAZETESİ

 

 

(HABER MERKEZİ) - CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, besicilerin feryadını Meclis gündemine taşıyarak kırmızı etle ilgili ithalat politikalarını sert bir dille eleştirdi. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Barut, "Besicilerimizi artan maliyetlere ezdirmeyin. İthalata değil üretim ve üretene destek verin" dedi. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne soru önergesi sunan Ayhan Barut, "Hükümetin son 10 seneden beri benimsediği kırmızı etteki ithalat politikası artık üretimi durma noktasına getirdi. Besici son bir yıldır yapılan kontrolsüz ithalat yüzünden yetiştirdiği hayvanını zararına satıyor. Mart ayı itibari ile Uluslararası Et Konseyinin açıkladığı rapora göre karkas üretim maliyeti 32-33 TL bandındayken son bir ayda yeme gelen zam ve dolar kurunun artması ile bu maliyet 34 TL bulmuştur. Kurlardan dolayı yeme, gübreye, ilaca, mazota, elektriğe ve işçiliğe gelen zamlar yüzde 70'leri bulmuşken Nisan sonu itibari ile karkas et fiyat ortalaması ülke genelinde 30 TL civarı olup geçen sene ile kıyaslandığında fiyattaki artış sadece yüzde 8 civarı olmuştur" dedi.

Üretim maliyeti artarken besicilerin destek beklediğini aktaran CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, şöyle devam etti:

"Karkas maliyetlerinin 33-34 TL olduğu bu dönemde son bir yıldır zarar eden üretici fiyatların en azından bu seviyeye gelmesini beklerken önce Et ve Süt Kurumunun 26 liradan firmalara dondurulmuş karkas vereceğini duyurması, ardından da Cumhurbaşkanının 'İthal et alınacak' açıklaması ile yıkılmış durumdadır.  Hükümet 2017 yılında 85 milyon dolar civarında karkas et ithal ederken bu rakam 2018 senesinde 250 milyon dolar civarı olmuştur. Piyasayı regüle etmesi gereken Et ve Süt Kurumu'nun ucuz et politikasından dolayı 2018 yılında 500 milyon görev zararı açıklamıştır, 2019 senesi ilk 3 ayında ise bu rakam 150 milyon liradır. Üstelik 2019 senesinde bunun finansmanı için Tarım Destekleme bütçesinden 150 milyon aktarılmıştır. Zaten zorda olan üretici devlet eliyle zarar etmeye mahkum edilmiş üzerine bir de üreticiye destekleme olarak verilmesi gereken bütçesi düşürülmüştür."


Yorumlar (1)