• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Nisan 2019
  • 12:23
  WhatsApp
Aşkın Psikolojisi Psikolog Begüm Çekmez

Aşkın Psikolojisi                     

 Beynin en sağlıklı vitamini aşk ve sevgidir. Aşk, vücutta aralarında endorfinin de bulunduğu mutluluk hormonlarını arttırır. Aşk beyindeki kimyasal işleyişi canlandıran, hızlandıran, aktive eden en temel duygudur. Aşkın oluşumunu gözden geçirmek gerekirse üç aşamadan oluştuğu söylenebilir. aşkın kimyası

 

aşk bir kalp macerasından ziyade beyin kimyasal aktivitesidir diye tanımlanır bilim adamlarınca. aşkın oluşumunu bir gözden geçirmek gerekirse 3 aşamadan oluştuğu söylenebilir.

 

1.aşama:büyüleyici faz-etki fazı-amfetamin fazı:

bu dönem aşkın ilk hissedildiği dönemdir ve bu dönemde 3 kimyasal rol oynar. bunlar feniletilamin, dopamin, norapinefrin dir.

 

feniletilamin:beyinde hippotalamusta salgılanan endojen bir nöroamindir. aşkın molekülü olarak ta tanımlanır. ilk görüşte aşktan sorumlu kimyasaldır . gözbebeklerinin büyümesi karında kan çekilmesine bağlı kramp tarzı duygu , dudaklarda ve cinsel organlarda kanlanmanın artması gibi etkilere neden olur. aptal aşk gülücüklerinin ve bulutlar üzerinde yürüyor gibi hissetmemizin nedenidir. cazibe heyecan ve her şeyin iyi olduğu duygusunda rol oynar.

dopamin: ödül kimyasalı olarak da bilinen bu beyin kimyasalı aşık olunan kişiye karşı ilgi ve dikkatinin artmasına neden olan ve aşığın maşuğa dünyasının odaklanmasına yol açar.

ilk aşkın başlamasında, hiperaktivite , kısa süreli hafıza, uykusuzluk, gıda alımının azalması dopaminin etkilerine bağlanır. beyinde salgılanması kişiyi konuşkan, çoşkulu, seksi ve istekli yapar. feniletaminde salgılanmasını arttırır.

norapinefrin:kaç ya da dövüş cevabından sorumlu nörotransmittedir. aşkta kalp atış hızından sorumludur.

 

2.aşama:endorfin fazı-sevgi-bağlılık fazı:

& ayla 3 yıl arasında yukarıda sayılan kimyasalların etkisi azalır ve gerçek aşk ise 2.aşama etkileri oluşmaya başlar ,gerçek aşk değilse ilişki biter. bu fazda endorfinler etkin rol oynar. endorfinler endojen morfin benzeri maddelerdir. beyinde, seks organlarında, bağırsak, immün sistem ve kalpte üretilir. ilişkide sükunet, içtenlik, sıcaklık, güven, bağımlılık verir. ne kadar çok sever ve sevilirsek endorfin salınımı o derece artar. 1 aşama kadar heyecen vermez ilişkiyi daha sağlamlaştırır.

 

3.aşama:oksitosin fazı:

kalbi aşka açan anahtar kimyasaldır. sarılmanın ve kucaklaşmanın kimyasalıdır. güven hormonu olarakta isimlendirilir. aşkta cinel duyguların uyanmasında rol oynar. aşıkların sesleri , bakışları , cinsel fanteziler, fiziksel temas,aşık olduğumuz kişiyi düşünme koklama bu kimyasalın salınımını tetikler. hayvanlarda eşlerin ve dişinin yavrusuna bağlanmasında önemli rol oynar.

aşkta diğer etkili kimyasallar:

vazopressin : erkekte bağlılık yaratan ve bağlılığı arttıran kimyasaldır. kadınlarda bunu oksitosin gerçekleştirir. monogaminin nedenidir.

 

östrojen : kadın seks karakterini oluşturur. oksitosin düzeyini arttırır.

 

testosteron : her iki cins içinde afrodizyaktır.1.aşamayı etkileyerek dopamin salınımını etkiler. testosteronu düşük kadınlarda libido azalır ve depresif olurlar.

 

Aşk her zaman hayatımızdadır aslında aşk hayattır. Fizyolojik etkilerinin yanı sıra ruhumuza ve kalbimize dokunur. Aşkı tüm kalbinizle ve en derininizde yaşamanız dileği ile..

Psikolog Begüm Çekmez

 


Yorumlar (1)