• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 19 Mayıs 2019
  • 18:56
  WhatsApp
Aşçılar, engelliler için kolları sıvadı

 

(HABER MERKEZİ)-Artı Özel Eğitim Gönüllüleri Derneği ile Çukurova Aşçılar Derneği, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedeniyle farkındalık oluşturma programı düzenlendi. Programda dernek üyeleri tarafından hazırlanan ikramlar yenilirken, müzik eşliğinde eğlenceli dakikalar yaşandı.

                Programda konuşan Artı Özel Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Fatoş Başak Şen, 3 Aralık gününün her yıl Uluslar arası Engelliler Günü olarak kutlandığını, bu gün dünya genelinde tüm engelli bireyler için programlar oluşturulup bu anlamlı ve özel günün asıl amacı vurgulanmaya çalışıldığını söyledi. Tüm zihinsel ve bedensel engelli bireylerin yaşadığı sorunların sadece kendilerinin değil tüm insanlığın ortak sorunu olduğunun altını çizen Şen, engelli bireylerin normal hayat sürebilmelerinin ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkün olduğu ifade etti. Dernek olarak kendilerinin de engelli bireylere acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, onları anlamak, onların bu özel durumunun bilincinde olup onlara daha iyi koşullarda nasıl yardımcı olabilecekleri, hayatlarına ne gibi artı dokunuşlar yapabilecekleri konusunda bu özel vatandaşlara faydalı olabilmek adına bu yola çıktıklarını anlattı.

                Çukurova Aşçılar Derneği Genel Sekreteri ve Köse Tatlıcılık Yetkilisi Şükrü Börcek ise bu özel günde amaçlarının engellileri daha iyi anlamak, engelli hakları konusunda farkındalığı artırmak olduğunu ifade etti. Börcek, hayatın her alanına engelli vatandaşları entegre etmenin sosyal, kültürel, ekonomik ve psikolojik açıdan faydalarının bireyler üzerindeki olumlu kazanımlarını fark ettirerek bu anlamda diğer insanların farkındalığının artmasını istediklerini vurgulayarak, “Toplumumuzdaki her insanın bu farkındalığın bilincinde olmasını arzu ediyoruz. Bu amaçla bugün her iki dernek olarak ortaklaşa hazırladığımız program ile engellilere yönelik farkındalık oluşturmak istedik. Hazırlanan yiyecekler ikram edilirken biz de Köse olarak tatlı ve böreklerimiz ile destek verdik. Engelli bireylerimizin geçirdiği 1 dakikalık neşe dünyaya değer.” ifadelerini kullandı.

 


Yorumlar (1)