• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 24 Nisan 2019
  • 03:56
  WhatsApp
Arzuhalciler teknolojiye direniyor

ÖZEL HABER: ŞANSER İLTAŞ- CAN PARLAK

Adana Adliyesinin karşısında daktilolarını alıp tezgahlarını açan Arzuhalciler gelişen teknolojiye rağmen ayakta durmaya devam ediyor. Merkez Seyhan ilçesi Kayalıbağ mahallesinde bulunan Adana Adliyesi Karşısında tezgah açan arzuhalciler, bilgisayar yerine halen daktilo kullanmayı tercih ediyor. Yolu Adana Adliyesine düşen Adanalı vatandaşlar dilekçelerini bilgisayardan yazmak yerine, tercihlerini daktilo kullanan arzuhalcilerden yana kullanıyor.

Okuma yazması olmayanlara kolaylık sağlamak için imzalarını mühürlere kazıyarak arzuhalcilik mesleğini devam ettiren Salih Fergel 1964’ten bu yana işini devam ettirdiğini söyledi.  Fergel, baba mesleği olarak nitelendirdiği mühür yapma ve arzuhalciliği, Adana’da bu işi yapan sadece kendisinin kaldığını sözlerine ekledi.

Teknolojinin tüm hayatımıza hakim olmasıyla çoğu mesleğin bittiğini ama kendilerinin hala ayakta durmak için çaba sarf ettiğini söyleyen Süha Karaca, “14 yıldır arzuhalcilik yapıyorum. On parmak daktilom vardı bu mesleği yapmak istedim, ilk başlarda şikayet dilekçeleri yazarken çok zorluk çektim, üzerinde çok çalışarak bu konuda kendimi geliştirdim” diyerek arzuhalcilik mesleğinde yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Birçok konuda şikayet dilekçesi talebi geldiğini söyleyen Karaca, Devlet Kurumlarının hepsine dilekçe yazıyorum vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak adına cüzi fiyata dilekçelerini yazıyorum dedi. Geçim zorluğu çektiklerini söyleyen Karaca, arzuhalciliğin Atatürk zamanından bu yana devam eden milli bir meslek olduğunu, devlet tarafından sabit bir yere yerleştirilmelerini ve kapalı bir alanda daha iyi şartlarda çalışmak istediklerini söyleyerek sözlerine son verdi. 

 


Yorumlar (1)