• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 16:40
 
Anadolu Mahallesi çözüm arıyor

İki dönemdir 30 bin nüfuslu mahallenin muhtarlığını yapan Yüreğir ilçesindeki Anadolu mahallesinin mevcut muhtarı Şahin Kayas, yeni dönemde tekrar aday olduğunu açıkladı.

ÖZEL HABER:SerdarAkın

Adana’nın Yüreğir İlçesi sınırları içinde yer alan Karşıyaka Endüstri meslek lisesi karşı tarafını kapsayan ve Kuzeyden Asri Mezarlığının arka kısmında yer alan Anadolu mahallesinin mevcut muhtarı Şahin Kayas önümüzdeki yerel seçimlerde bir dönem daha aday olduğunu açıklayarak “Anadolu Mahallesinin çok göç aldığını ve acilen kentsel dönüşümün yapılması gerektiğini ifade ederek yoğun bir yerleşim alanına dönüştüğünü” söyledi.

ANADOLU MAHALLESİ SAKİNLERİ BÜYÜKŞEHİR VE YÜREĞİR BELEDİYE BAŞKANLARI NEREDE…! 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın Anadolu Mahallesini tam detaylı bir şekilde gezmesini ve sorunlarımız masaya yatırması gerektiğini savunan Anadolu Mahallesi sakinleri, Muhtarımız Şahin Kayas sorunlarımızı bu kadar savunmasına rağmen kentsel dönüşüm ve mahallemize göç eden Suriyelilerle ilgili gerekli önlemlerin alınmadıklarını savundular. Mahalli Seçimlerin üzerinden 4,5 yıl geçti ve mahallemize uğrayan yok. Sağlık Ocağımız yıllar sonra yapıldı. Taziye evimiz yine aynı keza ve mahalle sakinlerimiz park istiyor. Nüfusumuz 30 bini geçti ve bu nüfusun yarıya yakını çocuk olmasından dolayı sokak aralarında oynuyorlar. Tabii araç geçerken sıkıntılar yaşanıyor. Kuzeyimizde bulunan Asri mezarlığının güney kapısı yoğun çalışmalar sonucunda yapıldı ve asri mezarlığa ön kapıya gitmekten kurtulduk. Büyükşehirden sağlıklı hizmet alamıyoruz. Çünkü ASKİ her zaman geliyor. Bizim mahallemiz eski yapılar olduğu için altyapıdaki sorun bitmiyor. Sürekli kanalizasyonlarımız tıkanıyor. Bunun için geliyor ve her geldiği evin kanalizasyonunu açmak için 55 TL ücret alıyor. Buradaki vatandaşların gelir düzeyi çok az olduğu için çoğu bu ücreti ödemek istemiyor. Bu soruna bir çare bulması gerekiyor. Zaten Aski'nin müdürünü tanımıyoruz ve sadece aradığımız bir müdürle görüşerek halletmeye çalışıyoruz” dedi.  

ANADOLU MAHALLESİ ACİL KENTSEL DÖNÜŞÜM BEKLİYOR 

Anadolu mahallesinin sürekli göç almasından dolayı ve evlerinin tek katlı oluşu nüfusun çokluğundan dolayı dert yanan Muhtar Şahin Kayas, "Bir an önce devletimizin burayı kentsel dönüşüme alması lazım. Çünkü çıkmaz sokaklarımız var ve bir olay olduğu zaman adam damlardan atlayarak kaçıyorlar. En büyük korkumuz bir yangın olduğu zaman itfaiye sokaklara giremiyor ve Allah göstermesin yangına geç müdahale edildiği taktirde bırakın birkaç evi yan yana olan evlerimizin birçoğu yanabilir. Bu sorun her zaman önümüze çıkmaktadır. Yetkililerin yaptıkları toplantılarına katılarak bu olayımızı orada söylüyor ve yetkililerin çözüme kavuşturmalarını bekliyoruz. Çok büyük sıkıntılardan biri olarak görüyorum. Mahallemizde çocuk sayısı çok ve her geçen gün nüfus çoğalıyor. Bunlardan 2.500'e yakın Suriyeli sığınmacı var. Bu yüzden sürekli olayın olduğu ve bunların yüzünden ne yapacağımızı bilemiyoruz. Fakat Suriyeli sığınmacıların kayıtlı olmalarından dolayı şimdilik ortalık sakin gidiyor. TEDAŞ ile sıkıntımız had safhada olduğu için sürekli şikayet var. Adana'nın hiç bir mahallesinde bu kadar elektrik kesintisi olmuyor. Her gün akşamüzeri 3-4 saat elektriklerimiz kesiliyor. Mahalle sakinlerimiz isyan ediyor. Başvurmadık kimse kalmadı. Kökten bir çözüm istiyoruz. Bu yüzden mahallemizi gecekondudan kurtarmak istiyoruz. Yani kentsel dönüşümü bu yüzden istiyoruz. O zaman sokaklarımız genişler fazla olay olmaz her şey düzenli olur" dedi.

NEDEN  ADAYIM ?

Anadolu mahallesinin 30 binin üzerinde nüfusu olduğunu ve yıllardır bu mahallede oturduğunu belirten ve tekrar aday olduğunu açıklayan Muhtar Şahin Kayas, “İki dönemdir muhtarlık yapıyorum. Verdiğim mücadele ile mahallemize bir hizmet yapmak, sorunlarımızı çözmek istedim. Mahallemiz fazla göç alması sebebiyle sorunlarımız her geçen azalacağına daha da çoğalıyor. Yapabildiğimiz sadece sağlık ocağı, taziye evimizi, eczanemizi ve asri mezarlıktaki problemi çözebildik. Tekrar aday oldum. Çünkü, kentsel dönüşümü gerçekleştirmeden muhtarlığı bırakmam söz konusu değil. Evlerin hepsi yan yana ve elektrikler kesiliyor, altyapı eski olmasından dolayı sürekli kanalizasyonlarımız tıkanıyor. Bu yüzden adayım. Sokaklarımız dar ve girilemez bir halde bunun yanında çocukların da fazla olduğundan sokak aralarında oynuyorlar çünkü yeterince parkımız yok. Anadolu mahallesinin bir muhtarı ve aynı zamanda bu mahallenin bir sakini olarak en büyük korkum yukarıda belirttiğim gibi yangın çıkmaması. Bir yandın haberi geldiği zaman itfaiyemizin dar sokaklara giremeyeceğini ve olayın kötü sonuçlanmamsı için dua ediyorum. Umarım bu yazınızı yetkililer okur ve çözüme kavuştururlar. Bu arada Anadolu mahallesine nakşa muhtar adayı çıkabilir onlara da şimdiden başarılar dilerim.Bu vesile ile Anadolu mahallesi sakinleri uygun gördükleri taktirde 30.Mart.2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde yenide muhtar adayı olar onlardan güvenoyu istiyorum” dedi.

 


Yorumlar (1)