• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Şubat 2019
  • 03:02
 
"Akkuyu son projemiz olmayacak"

 (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanı İbrahim Halil Dere, Mersin'de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) Türkiye için bir ilk olduğunu vurgulayarak, "Akkuyu bizim ilk nükleer projemizdi ama son olmayacak." dedi.

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi olan Akkuyu NGS'ye tedarikçi olabilecek firmaların temsilcileri için Rosatom ve Akkuyu NGS AŞ tarafından kentteki bir otelde bilgilendirme semineri düzenlendi.

Dere, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, nükleer enerjinin geçmişten günümüze gelen süreçleriyle ilgili bilgi vererek, Türkiye'nin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun kurucu üyelerinde birisi olduğunu hatırlattı.

Türkiye'nin Güney Kore ile yakın yıllarda bu sürece başladığını anımsatan Dere, "Onlar şu anda kendi ülkelerinde 28'nci reaktörlerini işletmeye aldılar yine anahtar teslimi olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nde 4 tane yapıyorlar. Yakın zamanda onlardan ilki devreye girecek ama biz halen Akkuyu'daki ilk santral projemizle ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz." dedi.

Dere, Akkuyu NGS'nin yapım süreçlerini anlatarak, şöyle devam etti:"Türkiye nükleer enerji projelerini hükümetler arası anlaşmalar yoluyla gerçekleştirme kararı aldı ve buna uygun olarak 2010 yılında Rusya Federasyonu ile hükumetler arası anlaşma imzalandı. Bu anlaşmaya uygun olarak bir proje şirketi kuruldu. Gülnar ilçesine bağlı Akkuyu bölgesinde 4 tane basınçlı reaktörünün kurulması, işletilmesi ve işletme döneminin sonunda da sökülmesi temeline dayanan özünde yap, işlet ve sahip ol modeline dayanan bir nükleer santral projesinin hayata geçirilmesi devletler düzeyinde karara bağlanmış oldu. Akkuyu bizim ilk nükleer projemizdi ama son olmayacak. Yine Japonya ile 2013 yılında hükümetler arası bir anlaşma imzalandı. Sinop sahası için 4 üniteden oluşan nükleer santral projesi ve o da yap, işlet ve sahip ol modeline dayanan bir şekilde hayata geçirilecek." diye konuştu.

 


Yorumlar (1)