• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Mart 2019
  • 07:31
  WhatsApp
Akalın’dan Tank Palet özelleştirilmesine tepki Türk Harb - İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, Sakarya’daki 1’inci Ana Bakım Fabrikası’nın özelleştirilmemesi için mücadele edeceklerini söyledi.

Özel Haber:İnci Yılmaztürk

Türk Harb - İş Sendikası, Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü 1’inci Ana Bakım Fabrikası’nın özelleştirilmesine karşı başlattığı mücadeleyi yükseltiyor. Söz konusu fabrikanın işletme hakkının 25 yılığına devrine ilişkin kararnamenin 20 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından harekete geçen sendika, ilk etapta genel merkez binasının yanı sıra tüm şube ve temsilcilikleri özelleştirmeyi protesto eden pankart ve afişler ile donattı.

İMZA KAMPANYASI

Sendika şubelerinin hizmet binalarının önleri ile değişik noktalarda özelleştirmeye karşı imza kampanyası başlatılırken eylemlilik süreci, tüm şube ve il temsilciliklerimizde basın açıklamaları ve imza kampanyası ile devam etti. Türk Harb - İş Sendikası Adana Şubesi de geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ile Seyhan Belediye Başkanı ve CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar da destek verdi.

FIRTINA OBÜSÜ’NÜ ÜRETİYOR

Özelleştirme kararının düzeltilmesi taleplerini haykırmak için bir araya geldiklerini vurgulayan Türk Harb - İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, 1975 yılından bu yana Sakarya’da üretim yapan 1’inci Ana Bakım Fabrikası’nın milli savunma sanayisinin gelişmesine önemli katkı sağladığına dikkat çekti. Akalın, Fırat Kalkanı ve Zeytindalı Harekatı’nda başarıyla görev yapan Fırtına Obüs Silah Sitemleri’nin tasarımı ve seri üretiminin bu fabrikada yapıldığını kaydetti.

SAVUNMADA MİLLİLEŞME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  “savunmada millileşme” sloganının anımsatan Akalın, “Neredeyse tüm Dünya ile adı konulmamış örtülü ve açık bir savaş yürüttüğümüz şu günlerde böyle bir kararın çıkmasına anlam veremiyoruz. ‘25 yıllığına işletme hakkı devri’ adıyla yapılmak istenen özelleştirme, savunmada millileşme hedefine ulaşmaya katkı vermeyeceği gibi ülkemizin bu konudaki hedefini geriye götürecektir” dedi.

“İZAHI YOK”

Şu ana kadar üretilen 281 adet Fırtına Obüsü’nden 140 adet daha üretme kararının hemen sonrasında yapılmak istenen özelleştirme girişiminin hiçbir şekilde izahı olamayacağını bildiren Akalın, “Fırtına Obüs tecrübesi, yetişmiş insan gücüyle ve kurumsal hafızasıyla 1’inci Ana Bakım Fabrikasımız, Altay Tankı’nın da seri üretimini gerçekleştirebilecek yegane tesisi iken neden özel şirketlere devretme programı yapılıyor?” diye konuştu.

“KARARLI DURUŞUMUZ SÜRECEK”

Milli Savunma Sanayi çalışanları olarak özelleştirme kararının biran evvel düzeltilmesini beklediklerini belirten Akalın, şöyle konuştu; "Türk Harb - İş Sendikamız tüm şubeleriyle gösterdiği kararlı duruşunu özelleştirme kararı düzeltilene kadar devam ettirecektir. 1’inci Ana Bakım Fabrikamızın TSK’nın emrinde, stratejik üretimlerine devam etmesinden, yapılacak yatırımlarla Altay Tankı’nın  ana yüklenicisi olarak da ülkemiz milli savunma sanayisine hizmet etmesinden yanayız."


Yorumlar (1)