• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 19 Mayıs 2019
  • 19:35
  WhatsApp
'Adil ve vefalı olacağız, iyi göreceğiz, takdir edeceğiz' CHP Çukurova Belediye Başkan A.Adayı Yakıt gazetemizi ziyaret etti, hedeflerini anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Berfu Salıcı Yakıt İsmet İnönü'den bu yana siyasette hizmet eden bir aileden geldiğini vurgulayarak, 'Siyasetin içinde doğdum. Ailemizin tamamına yakını Cumhuriyet Halk Partili.İnsanlarla birlikte olmayı seviyorum.Siyaset de insanlarla birlikte olmam için bana alan açıyor.Yapım da siyaset yapmaya müsait olduğu için, hep siyasetin içinde oldum.'dedi.

KADINLAR SİYASETTE MUTLAKA OLMALIDIR

Siyasette kadının yeri nedir? diye sorduğumuz Yakıt, 'Kadınlar siyasette mutlaka olmalıdır.Burada ayrıca ince bir çizgi de var.Kadın kimliğine saklanarak siyaset yapmak değil, kadınların siyasette alanını arttırarak siyaset yapmak önemli.Erkeklerden ne bekliyorlarsa, kadınlardan da onu beklesinler.Biz pozitif ayrımcılık derken bu eşitliği istiyoruz. Biz kadınız, bize özel bir alan açsınlar demiyoruz. Kotaların amacı da kadının alanına bir kolaylık sağlamaktan ziyade, kadın sorununa, kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekmek. Bu durum gençler için de, kadınlar için de aynı. Ama kadın sadece siyasette değil, evinde de, sokakta yürürken de sorun yaşıyor. Bizim önceliğimiz de bu sorunların önüne geçmek.'dedi.

KADIN VE GENÇLİK KOTASINI

DOLDURMAK YETERLİ DEĞİL

Aday gösterilirse yerel yönetimlerde hedefinin, doğru, alanında uzman kadın ve gençlerle de yürümek olduğunu belirten Berfu Salıcı Yakıt, 'Meclis üyeliği belirlemede yöntem belli olmadığı için bir şey söyleyemiyorum.Aday belirlemeyi bize bırakırlarsa, elimdeki imkanı kadınların lehine kullanacağım çok açık. Ancak şunu açıkça söyleyebilirim ki, 'Genç kadın veya genç erkekler meclis üyeliği sıralamasında olur, hem kadın, hem de gençlik kotasını düzenleriz.' diye bir bakış açım asla olmaz.Siyasetteki yapımı zaten herkes biliyor. Kadın ve gençlik kolları ile birlikte yürüyen biriyim. Kadın ve gençlik önemli ama, kıdemli ve deneyimli olmak da önem taşıyor. Bunu harmanlayarak yol yürümek gerekiyor.Sadece kadın veya genç olduğu için değil, konusunda da iyi olduğu insanlar o belediyenin içinde olacak. Sırf kota doldurmak için hareket etmeyeceğiz.'diye konuştu.

BAŞARILI OLMAK İSTEYENLERLE YOL YÜRÜYECEĞİZ

Tüm aday adaylarının vaadlerinin birbirine benzediğini hatırlattığımız ve kendisinin farklı bir projesinin olup olmadığını sorduğumuz Yakıt, 'Konuşulan vaadlerin üstüne bir yada iki teknik projemiz eklenecek. Bu teknik projelerle ilgili bilgi vermek şu anda pek doğru değil.Herkes projelerinde kadın diyor, genç diyor, yeşil alan diyor, imar sorunu diyor, ya da şu sorunu çözeceğiz diyor.Hemen hemen hepsi aynı. Fakat 2 yıldır araştırma yapıyorum, bu projelerle bazı belediyeler fark yaratırken, bu projeler bazı belediyelerin internet sitelerindeki fotoğraflarda kalıyor. Halkta bir getirisini veya bir artısını göremiyorsunuz. Tüm projeler profesyonel ekiplerle hazırlanıyor ama, A bölgesindeki projeyi getirip B bölgesine uyguladığınız zaman bazen değer bulmuyor. Bunun birinci nedeni halkın dokusu ve yaşam tarzının farklı olması, diğeri ise ne kadar önemli projeler olursa olsun, her proje uygulayıcının vizyonu kadar var olur. Mesela, kadını önemseyeceğiz demekle kadına dokunamazsınız. Kadınlar için yaşam merkezleri kurar, projeler üretirsiniz, sahalar açarsınız ama orada çalışan insanların kendisi bu sorunları anlamamışsa, içeride bir şey üretemezsiniz.Uygulayıcının da, sizin de vizyonunuz olacak, sadece proje yetmiyor. Bu nedenle içinde çalışma heyecanını duymayan profesyonellerle çalışmayacağız. Belediyede başarılı olmak isteyen insanlarla yol yürüyeceğiz. Adil ve vefalı olacağız. İyi göreceğiz, bir de takdir edeceğiz.'dedi.

SEÇİM KAZANMAK İÇİN İDDİALIYIZ

Çukurova'da seçim kazanmak için iddialı olup olmadığını ve yüzde kaç oranında oy almayı hedeflediğini sorduğumuz Yakıt, 'Evet oldukça iddialıyım. Ama yüzde kaç oranında oy alacağımız önemli değil. CHP'nin Çukurova'da seçim alması başarı değildir. Zaten Çukurova Belediyesi kurulduğundan bu yanan CHP bayrağını o belediyenin her yerinde hissettiren bir belediye.Dolayısıyla seçimi kazanan adayın kazanmakla kalmaması, partinin oylarını artırması, artırmakla kalmayıp birinci yılda imaj projeleri ile çok hızlı bir değişimi gerçekleştirmesi ve beşinci yılın sonunda da marka bir belediyeyi yaratması  gerekiyor. Çukurova'da seçim kazanmak hiç de kolay görünmemeli ve hedefin daha büyük olması gerekiyor. Geriye bir iz bırakamadıktan sonra Çukurova'da belediye başkanlığı yapsanız ne olur? Adana dışından gelenler kentimiz için Büyükşehir Belediyesi gibi durmuyor yorumunu yapıyorlar. Adana'ya Büyükşehir dedirtecek kent yaşamının Çukurova'da kuruluyor olması lazım. Bunun alt yapısı hazır. Çukurova'nın Adana'nın Büyükşehir yüzü olmasını istiyoruz.'diye konuştu.

ÇUKUROVA ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

Çukurova Belediyesi CHP için çantada keklik, kolay kazanılacak bir belediye mi? diye görüşünü aldığımız Yakıt, 'Asla değil, bunu gören her aday kaybeder.Kayıp seçimi kaybetmek demek değildir ki; Alabileceğin iki oyu bile alamamışsan o bir kayıptır.Bu seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nin kaybetme lüksü kalmadı.24 Haziran seçimleri coşkulu, heyecanlı ve insanların teveccühünün yüksek olduğu bir seçim oldu. Bu kadar coşkunun olduğu yerde insanların kırılganlıklarının yüksekliği de fazla oldu.Şimdi bizim bunu yeniden yeşertmemiz ve canlandırmamız lazım. O nedenle bu seçimler oldukça kıymetli ve önemli. Yani Çukurova'daki adayın görevi çok zor. Orada hem CHP'nin çıtasını taşıyacak, hem partinin oyunu yükseltecek, hem de bugüne kadar görev yapan belediye başkanlarının çok üstünde görev yapacak. Çukurova'da bir şeyler de yapıldı yani. Bunu da hiç kimse inkar edemez.Soner Çetin çalışkan bir belediye başkanı.Örneğin çalışkanlıkta da onu geçmelisiniz. Soner Çetin'den bir fark yaratmalısınız.Bu nedenle CHP'nin hiç bir aday adayının Çukurova Belediyesi'ni çantada keklik gördüğünü düşünmüyorum.'dedi.

MUTLAKA EĞİLİM YOKLAMASI YAPILMALI

Çukurova'da aday belirleme yönteminin ne şekilde olması gerektiği sorusunu yanıtlayan Berfu Salıcı Yakıt, 'Süreç içerisinde ön seçim olmayacağı kesinleşti.Ama ben Çukurova'da mutlaka eğilim yoklaması yapılmasını gerekli görüyorum. Bu eğilim yoklamasından sonra genel merkezin partililerin yanı sıra, STK'lar, vatandaşlar ve üniversite görevlilerinin de görüşlerini alması önemli. Eğilim yoklamasından birinci çıkan adayın yanı sıra, bu sıralamada belediye başkanlığı yapacak çok değerli adaylar da olabilir. Bu da göz önünde bulundurulmalı. Ama üyenin desteklemediği bir aday adayının da belediye başkan adayı gösterilmesi de doğru bir tercih olmaz. Yani örnek verecek olursak; Eğilim yoklamasından ben birinci çıkabilirim ama ikinci sıradaki arkadaşımız aday atanabilir. Bunda bir sakınca olmaz, çünkü tarafsız olarak başka değerlendirmeler de göz önünde bulundurulmuş olabilir. Kim bayrağı bir adım ileriye taşıyacaksa o aday olsun.'diye konuştu.

TARAFTAR DEĞİL, HİZMETKAR BİR BELEDİYE

Çukurovalı seçmene de çağrıda bulunan Yakıt, 'Taraftar değil, hizmetkar bir belediyeye inanıyorum. Her belediye bir siyasi partinin bayrağını taşır ama vatandaşın, Çukurovalının belediyenin kapısından içeriye girdiği anda partinin değil, hizmetin kokusunu alması gerekir.O hizmet kokusu zaten sizin partinizi taçlandırır.Benim aktif vatandaş, aktif belediye diye söylediğim bir konuda belediye hizmetlerine ulaşmayı aracısız bir hale getirmek.Bunu belediye meclis üyesi iken fark ettim. Vatandaş hizmetin kendi hakkı olduğunu bilmeli.Basit bir örnek olacak ama, cenaze, sandalye, masa talebinde bile vatandaş birilerini aramamalı. Ertesi gün yapacağı teşekkürü şahsa değil, belediyeye etmeli. Vatandaş aracısız her türlü sorunu çözmeli.dedi.

ÖZEL HABER:İNCİ YILMAZTÜRK


Yorumlar (1)