• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 23 Ocak 2019
  • 20:06
 
ADD’nien düzenlediği konferansta konuşan EKER: ‘Köy enstitüleri eşsiz bir projeydi’

ADD’nien düzenlediği konferansta konuşan EKER: ‘Köy enstitüleri eşsiz bir projeydi’

 

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker, Köy Enstitüleri'nin 78. Kuruluş yıldönümü nedeniyle dernek binasında gerçekleştirilen konferans öncesi yaptığı açıklamada, "Köy Enstitülerinin kapatılmasının büyük kayıp olduğunu söyledi. 

 

 EŞSİZ  BİR PROJEDİR” 

Atilla Eker, şöyle konuştu; “Türkiye’nin dünya eğitim tarihine kazandırdığı en özgün projelerden biri Köy Enstitüleri olmuştur. Bu proje ile eğitim ve kültür alanında gerçekleştirilen yenilikler yüzyıllardır kul zihniyeti ile yetiştirilmiş halkın özgürleştirilmesi temeline dayandırılmıştır.

 

KAPATILMASININ ETKİSİ

Zamanla menfaatleri zarar gören iç ve dış güçler enstitüleri kapatma yoluna gitmişlerdir. Köy Enstitülerinin kapatılması aynı zamanda siyasi dönüşümün adı olmuştur. Bu süreçten sonra her alanda olduğu gibi eğitim alanında da ABD patenti uygulamalar eğitim politikamıza yön vermeye başlamıştır” 

 

RAHMETLE ANIYORUZ”

ADD Adana Şube Başkanı Eker “Bu duygu ve düşüncelerle bir aydınlanma projesi olan Köy Enstitülerinin kuruluşunun 77.yıldönümünü kutluyor bu projenin mimarları olan Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’u saygı ve rahmetle anıyorum” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Daha sonra Emekli Öğretmen Ali Uysal’ın konuşmacı olarak katıldığı “Köy Enstitüleri” konulu konferansa geçildi. Konferans sonrası ADD Başkanı Atilla Eker, Emekli öğretmen Ali Uysal’a sunumundan dolayı teşekkür etti. 


Yorumlar (1)