• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 25 Mayıs 2019
  • 04:55
  WhatsApp
Adanalı öğrenciler Avrupa stajında

ADANA TOROS GAZETESİ

(HABER MERKEZİ) - Yeşilevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan 2018 yılı Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği faaliyeti projesi kapsamında 20 öğrenci, Avrupa’da staj yaptı. ‘Geleceğimizi Kazanmak İçin Stajdayız’ adlı projede makine teknolojileri alanından 5, Tekstil teknolojileri alanından 5 ve metal teknolojileri alanından 5 öğrenci Avusturya’nın başkenti Viyana’da bilişim teknolojileri alanında 5 öğrenci ise Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki stajlarını başarıyla tamamladı. Öğrenciler staj yaparak mesleki yönden önemli deneyimler elde ederken Avrupa vatandaşlığını ve bulundukları bölgeyi tanıma şansı yakaladı.

Sürekli proje üreten ve öğrencilerinin gelişimini hedefleyen bir okul olduklarını vurgulayan Yeşilevler MTAL Müdürü Şahin Albayrak, “Son 5 yılda 4. projemizi uyguluyoruz. Öğrenci ve öğretmen başarısında etkinliklerin rolü büyüktür. Öğretmen ve öğrencilerimiz motive olmakta ve eğitime daha sıkı sarılmaktadır. Öğretmenlerimizin verimliliği artmakta ve hizmet kalitesi yükselmektedir. Bunu bilerek bu etkinliklerin artışı sağlandı. 2014 yılından bu yana 76 öğrencimiz ve 50 öğretmenimiz yurt dışına eğitim amaçlı gönderilmiştir” dedi.

Teknolojideki hızlı gelişmenin beraberinde yeni bilimsel ve teknik alanları getirmiş ve bu alanlarda nitelikli işgücüne duyulan ihtiyacı arttırdığını kaydeden Albayrak, “Bu durum çağdaş teknolojileri barındıran kaliteli bir mesleki eğitimi ve teknik eğitimi zorunlu kılmaktadır. Dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak iş piyasası devamlı yenilenmekte ve bu yenileniş, bireyin bir işte istihdam edilebilmesi için gerekli olan mesleki nitelikleri de değiştirmektedir. Söz konusu niteliklerin kazanılmasının yolu ise mesleki eğitim ve teknik eğitimden geçmektedir. Dolayısıyla bilgi üretecek ve bilgiyi, teknolojiyi kullanacak insan kaynaklarının geliştirilmesi için mesleki eğitim şarttır” diye konuştu.


Yorumlar (1)