• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Şubat 2019
  • 21:21
 
Adanalı doğa tutkunları Ihlara vadisinde

Adanalı doğa tutkunları Ihlara vadisinde

 

 (DHA)- ADANALI doğa tutkunları Kapadokya bölgesinin açık hava müzesini andıran Ihlara Vadisi'nde doğa, tarih ve kültür gezisi yaptı.
Adana Profesyonel Doğa ve Su Sporları Kulübü’nün (PRODOSS), düzenlediği geziye 40 doğasever katıldı. Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi sınırlarında bulunan Ihlara köyünden başlayan 8 kilometrelik doğa yürüyüşü Belisırma çıkışında sona erdi. Tarihi ve doğal güzellikleri barındıran "Kapadokya’nın incisi" olarak nitelendirilen Ihlara Vadisi'ne hayran kalan grup üyeleri, Melendiz Çayı boyunca kurbağa sesleri, kuş cıvıltıları eşliğinde tarihi ve turistik yerleri gezdi. Doğaseverler ayrıca ‘Selime Katedrali’ ile kiliseler, kaya oyma mekanlar ile yeraltı şehirlerinde yaşayan bölge halkının aydınlatmada kullandığı bezir yağı üretim yeri ‘bezirhane’ tesislerini gezdi.
PRODOSS Kulüp yetkilisi Tamer Arabacı, “Güzel yurdumuz doğa ve tarih açısında o kadar zengin ki, nereye gitseniz mutlaka sizi şaşırtacak bir tarihi doku yada doğal güzellik ile karşılaşıyorsunuz. Bu hafta sonunda da tarihi ve doğal güzellikler ile dolu bu coğrafyada, ülkemizin en güzel vadilerinde hem doğa hemde tarihi açıdan benzeri olmayan bir yürüyüş yaparak Adana’ya döndük” dedi.


Yorumlar (1)