• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 17:12
 
Adana’da yargı medya buluşması

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen 'Yargı-Medya Buluşması'na Adana’nın yanı sıra çevre il ve ilçelerden de çok sayıda medya mensubu katıldı.

 

Halil BİLEK – Can PARLAK

 

YÜKSEK KATILIM

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Yargı-Medya Buluşması'nın ikincisi Adana’da düzenledi. Etkinliğe Adana’nın yanı sıra çevre il ve ilçelerden de çok sayıda basın mensubu ve basın yayın organı temsilcisi katıldı. İlk Medya İletişim Bürosu'nun 2014 Adana Adliyesi bünyesinde faaliyete geçtiğini anımsatan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, “Bu bürolar, basın kuruluşları aracılığıyla kamuoyunu yargısal faaliyetlerle ilgili bilgilendirme görevini üstlenmiştir” dedi.

 

“ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

Düzenlenen toplantının gelinen aşamayı analiz etmek ve yaşanan sorunlarla ilgili çözüm üretmek bakımından önemli bir fırsat olduğunu belirten Yurdagül, “ Dördüncü erk olarak kabul ettiğimiz basın mensuplarına ve basın kuruluşlarına düşen görev de, yargısal faaliyetlerle ilgili yapılacak haberlerde, lekelenmeme hakkını ihlal edecek, tereddütlere sebep olacak ve yargıya güveni zedeleyecek içerik ve üsluptan kaçınmak olmalıdır” diye konuştu.

 

“MODEL GELİŞTİRİLMELİ”

Basın sözcülüğü ve medya iletişim bürolarının önemine dikkat çeken Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin ise, "Yargı organlarının medya ile iletişim kanallarının güçlendirilmesi uluslararası alanda birçok ülkenin gündemini oluşturmaktadır. Bu doğrultuda yargı ve medya ilişkileri ayrı bir disiplin olarak ele alınmakta ve bu alanda önemli çalışmalar yapılmaktadır. Farklı ülkelerdeki iyi uygulama örneklerinin de dikkate alınması suretiyle ülkemizde de bir model geliştirilmesi önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.


BİLGİLER VERİLDİ

Konuşmaların ardından Adalet Bakanlığı Basın Müşaviri Tacettin Ural, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun ile Hürriyet Gazetesi Yazarı Oya Armutçu, yargı ve medya ilişkileri konusunda bilgiler verdi.  Öğleden sonra ise, Dursun Ali Demirbağ “Basın mensubunun haber veröe hakkı, sınırları ve ceza sorumluluğu” Anadolu Ajansı Bölge Müdürü Kemal Firik ise “Yerel  medya gözünden yargı medya ilişkileri” konusunda sunum yaptılar.

 


Yorumlar (1)