• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 19 Nisan 2019
  • 06:21
  WhatsApp
Adana Türkmen Gönüllüleri umut olmaya devam ediyor ÖZEL HABER – EDA ARSLAN / SEHAT DEMİRDAĞ

ADANA TOROS GAZETESİ

 

 

 

Bugüne kadar birçok önemli sosyal sorumluluk projesine imza atarak Adana ve bölgedeki Türkmenlere yardım eli uzatan Adana Türkmen Gönüllüleri,  yürüttükleri önemli kampanyalarla dünyanın değişik bölgelerindeki insanlara da derman olmaya devam ediyor.

Adana’da başlayıp tüm dünyayı kapsayan yardım kampanyalarının temelini 2017 yılında lise öğrencisi Cennet Sıray başlattı. Sosyal sorumluluk ödevi için Adana’da yaşayan 5 Türkmen ailesine yardım kampanyası başlatan genç kız, kısa sürede yaklaşık 300 aileye yetecek yardım topladı. Yardım kampanyasında kızına destek olan Abdulbaki Sıray, yardım çalışmalarını Adana Türkmen Gönüllüleri çatısı altında sürdürmeye karar verdi. Bu kez kızı Cennet babasına yardımcı olmaya başladı.

Adana Türkmen Gönüllüleri tarafından başlatılan yardım kampanyaları, vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Yürütülen kampanyalara Adana’nın yanı sıra değişik illerden hatta yurt dışından da katılımlar oldu.

Sadece 2019 yılında 2 büyük projeye imza atan Adana Türkmen Gönüllüleri, 3’üncü kampanyanın startını verdi. Kısa bir süre önce, uluslararası sosyal sorumluluk projesi kapsamında Adana İnfak Derneği işbirliği ile ‘Kardeşine Ekmek Olmak İstemez misin?’ kampanyası hayata geçirildi. Kampanyanın birinci bölümünde Suriye'deki Selkin bölgesinde Binseria ve Kadimun Çadır kentlerinde yaşayanlara bin 170 paket ekmek dağıtıldı.

Yine bu yıl başlayan ve Yetimlere İnfak Et Derneği işbirliği ile tamamlanan ‘1Hafıza 1Kuran'da Sen Hediye Et’ kampanyasında 320 Kur'an'ı Kerim Mali nin Bomako şehrindeki medreselere dağıtıldı.  Adana Türkmen Gönüllüleri şimdi de 6’ncı uluslararası sosyal sorumluluk projesini startını önceki gün verdi. İslâm Derneği ve Merhameh Derneği işbirliği ile Filistin’in Gazze ve Jabalia şehirlerindeki yetimler için ‘Bir Yetime Bir Yemek’ kampanyası başladı.

Adana Türkmen Gönüllüleri olarak, yurt içi yardım çalışmalarına ek olarak uluslararası sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşmak istediklerini açıklayan Adana Türkmen Gönüllüleri Başkanı Abdulbaki Sıray, “Yurt dışından özellikle, Uganda, Kamerun, Malezya, Mali ve Filistin gibi ülkelerdeki dernek ve vakıflardan ortak çalışma yapmamızı bizlerden rica ediyorlar. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz 4. ve 5. uluslararası sosyal sorumluluk projelerimizde bunlardan bazıları. 4.uluslararası yardım projemizi Adana Türkmen Gönüllüleri ve Adana İnfak Derneği işbirliği ile Suriye deki Selkin bölgesi Binseria ve Kadimun Çadır kentlerindeki unutulmuş mazlumlar için, "Kardeşine Ekmek Ol!) Kampanyası ile toplam bin 1170 paket ekmek dağıtımı yaptık. Her bir pakette 9 ekmek bulunuyor” dedi.

5. uluslararası sosyal sorumluluk projesinin olarak Güney Afrika ülkesi olan Mali’deki hafız çocukların Kur'an'ı Kerim eksiklikleri için başlatıldığını bildiren Sıray, “Adana Türkmen Gönüllüleri ve Yetimlere İnfak Et derneği işbirliği ile ‘1Hafıza 1Kuran'da Sen Hediye Et!’ kampanyamızda 15 gün gibi kısa sürede 320 Kur'an'ı Kerim yardımına ulaştık. 8 Nisan'da Yetimlere İnfak Et Dernek Başkanı Leyla Sevilmiş hocamız tarafından Bomako’daki medreselere bizzat dağıtımı yapıldı. Bu iki projemize özellikle Avustralya olmak üzere yurt dışı ve yurt içinden desteklerini eksik etmeyen tüm gönlü güzel hayırseverlerimize teşekkür ederi” diye konuştu.

Hayırseverler insanların desteğiyle yardım kampanyalarını sürdüreceklerini vurgulayan Sıray, şöyle konuştu; “Farklı projelere imza atacağız. Sadece gönüllülük esası ile hiçbir siyasi parti, dernek ve cemaate bağlı kalmadan 1,5 yıl gibi kısa sürede birçok dernekten daha aktif çalışmalar gerçekleştirdik. Bu başarı hayırseverlerimizin başarısıdır.Tüm faaliyetlerimizi  Adana Türkmen Gönüllüleri Facebook ve adana_turkmen Instagram sayfalarından görebilirler. Tüm gönlü güzel insanlarımızın yardımlarını bekliyoruz.”

 


Yorumlar (1)