• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Şubat 2019
  • 02:33
 
Adana tarihine sahip çıkmıyor

Turistlerin “Burasını harabe bir bölge haline getirmişsiniz. Tarihinize sahip çıkın” dediği Adana’nın kalbi konumundaki Büyük Saat çevresi ilgisizlik kurbanı oldu. Büyük Saat’in çevresi ise ilgisizlikte dolayı adeta bir harabeye dönüştü.

 

Halil BİLEK / ÖZEL HABER

 

ADANA’NIN TARİHİ DOKUSU

Büyük Saat esnafı, Yeni Han’ın önündeki meydan projesinin bir türlü hayata geçirilmemesine ve tarihi dokuların kaderine terk edilmesine tepki gösteriyor. Büyük Saat’in bir dönem Adana’nın kalbi konumunda olduğunu belirten esnaf Abdil Keskin, “ Her sabah köylerden insanlar gelir, alışverişlerini yapar, yemeklerini yer ve köylü garajından minibüslere binip köylerine geri dönerlerdi. Ticaretin merkeziydi. Adana’nın tarihi dokusu Büyük Saat çevresindedir. Nasıl Eskişehir'de Odunpazarı var ise Adana'nın da Büyük Saat’i var” dedi.

 

İLGİSİZLİK KURBANI

Eskişehir’in Odunpazarı’na sahip çıkarak turizm merkezine dönüştürdüğünü anımsatan Keskin, Büyük Saat çevresinin ise ilgisizlik kurbanı olduğunu savundu. Eski Kız Lisesi, Tuz Hanı ve Kısacıklar Konağı’nın onarılmasına karşın en eski hanlardan olan Yeni Han, Lüks Oteli ve eski Çevik Kuvvet Binası’nın harabe halde bırakıldığını ifade eden Keskin, bölgede bulunan bir çok tarihi yapının madde bağımlılarının mekanı haline geldiğini açıkladı.

 

ADANA KAZANIR

Adana’ya gelen turistlere ilk başta Büyük Saat çevresinin gösterildiğini kaydeden Keskin, “Bu çirkin görüntüler Adana’ya yakışmıyor. Büyük heyecanla gelen turistler burayı görünce kısa sürede bölgeyi terk etmek istiyor. Bize ‘Burasını harabe bir bölge haline getirmişsiniz. Tarihinize sahip çıkın’ şeklinde tepki veriyorlar. Oysa bu bölgedeki tarihi dokuya sahip çıkılsa, turistler burada daha fazla dolaşır, oturur çayını içer, yemeğini yer alışverişini yapar. Sadece bölge esnafı değil tüm Adana kazanır” diye konuştu.

 

MEYDAN PROJESİ

Yağ Cami ile Büyük Saat arasındaki işyerlerinin onarılarak güzel bir işe imza atıldığını bildiren Keskin, çalışmaların yarım kalmasını eleştirerek, “ ‘Yeni Han’ın etrafındaki dükkanları istimlak edip yıkacağız ve meydan yapacağız’ dediler. Adana bir değer kazanacağı için tereddüt etmeden kabul etik. 100 metre ileride ikinci bir yer tuttuk. 3,5 yıldır para ödüyoruz. Ama ne istimlağa geldiler ne de meydan projesi için bir adım attılar. Hamamın önündeki dükkanları yıktılar ama devamını getirmediler. Orta çirkin bir görüntü çıktı” şeklinde konuştu.

 

“BAŞKA BÜYÜK SAAT YOK”

Büyük Saat gibi tarihsel bir dokunun sadece Adana değil bölgede olmadığını sözlerine ekleyen Keskin, şöyle konuştu; “İlgisizlik Büyük Saat’in kaderi mi? Büyük Saat gibi başka bir yer yok ama mezbelelik halde bırakıldı. Yetkililerin bir an önce el atmaları lazım. Nasıl ki,’turizmi önemli bir gelir kaynağıdır. Bunu değerlendirmemiz lazım’ diyoruz. Ama biz buraya ne yaptık? Hiçbir şey. Harabe hale gelmesinin seyrettik sadece. Yapılacağı söylenen bütün projelerin bir an önce hayata geçirilmesi lazım.  Her geçen gün yok olan bu değere sahip çıkmamız gerekiyor.”


Yorumlar (1)