• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Nisan 2019
  • 04:54
  WhatsApp
Adana polisi gizemli bir kutu ele geçirdi

Yahudi inancının sembolleriyle dolu gizemli kutunun gerçek bir tarihi eser olması durumunda paha biçilemeyeceği öğrenildi.

Haber: Halil BİLEK

SAVAŞTAN KAÇMIŞTI

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Adana’ya yerleşen Suriyeli bir kişinin evinde tarihi eser sakladığı yönünde istihbarat alan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık Büro Amirliği ekipleri, Kiremithane Mahallesi 2681 Sokak’ta bulunan 15 numaralı eve baskın düzenledi. Evde yapılan aramada 4 ayaklı, 50 santimetre yüksekliğinde iki kubbe şeklinde duran bir kutu ele geçirildi. 

 

ÖNEMLİ FİGÜRLER

Suriye uyruklu zanlı gözaltına alınırken ele geçirilen kutu ön incelemeden geçti. Üzerinde kırmızı yakut ve yeşil zümrütlerin bulunduğu kutunun kapaklarında bir kadın ve bir erkek figürü bulunduğu görüldü. 2 kapağın içindeyse bronz iki objenin tuttuğu panel de ceylan derisine İbranice yazıların yer aldığı anlaşıldı. Kutunun alt tarafında bulunan ve çekmecenin içinden ise Hz. Fatıma’nın eli olan ‘Hamsa’ ve Hz. Davut’un Yıldızı diye bilinen figürlerden oluşan deri rulo çıktı.

 

PAHA BİÇİLEMEZ

Suriye’deki iç savaş nedeniyle müzeden çalındığı düşünülen ve tarihi eser olduğu tahmin edilen kutu, Adana Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. Yapılan ilk incelemede tarihi eser olma ihtimalinin çok yüksek olduğu kutu hakkında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne de bilgi verildi. Yahudi inancının önemli sembolleriyle dolu olan gizemli kutunun tarihi eser olması halinde paha biçilemeyeceği öğrenildi.


Yorumlar (1)