• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Şubat 2019
  • 18:50
 
Adana “15 Temmuz” gecesini unutmadı

ÖZEL HABER :Serdar Akın

 

Adana’da  ellerinde Türk bayraklarıyla tek yürek olan vatandaşlar merkez parktaki meydanı doldururken sıcak hava nedeniyle 6 dev fan çalıştırılan alanda, kar ve meyve suyunun karışımıyla yapılan yöresel lezzet karsambaçta dağıtıldı.

 

Adana'da onbinlerce kişi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde şehitler ve demokrasi için nöbet tuttu. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Adana'da tüm camilerden sela okundu. 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında vatandaşlar merkez parktaki etkinlikte biraraya geldi. Adana'da Valiliği öncülüğünde Adana Merkez Park'ta düzenlenen programa, kent sakinleri ellerinde Türk bayraklarıyla akın etti. Programda ilk olarak şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda dualar edildi.

Vali Mahmut Demirtaş, yaptığı konuşmada, hain darbe girişimin unutulmamasını, unutturulmamasını sağlayacaklarını belirtti.15 Temmuz'un bir takvim yaprağından öte olduğunu ifade eden Demirtaş, "15 Temmuz millettir, vatandır, bayraktır devlettir, ezandır. 15 Temmuz milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesidir. 15 Temmuz diriliş vaktidir, bir milletin uyanışı, küllerinden yeniden doğuşudur. 15 Temmuz darbeye darbe yapmaktır. Şehadete kanatlanma, kevser ırmağında soluklanmaktır." dedi.

Kürsüye çıkan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise şehitlere rahmet diledi. 15 Temmuz gecesi, iç savaş çıkarmaya yönelik bir girişimle milletin karşı karşıya geldiğini aktaran Sözlü, "Cenab-ı Allah'a şükürler olsun ki, milletimiz kendi iradesine sahip çıkmış, 'daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk' diyerek Cumhuriyetimizin kazanımlarının ortadan kaldırılmasına yönelik planlanan darbe kalkışmasına fırsat vermemiştir" dedi.

AK Parti Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu da 15 Temmuz’da Adanalıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla meydanlara inerek vatan sevdasının nasıl olacağını gösterdiğini belirtti.Milletin bu dik duruşunun çok önemli olduğunun altını çizen Sarıeroğlu, şunları söyledi:"Darbeciler bir sürü hesap yapmışlardı. Vatanımıza, milletimize kastetmek istediler. Bir şeyi unuttular. Bu milletin ayağında çarık olmadan elinde azığı olmadan nasıl Çanakkale'de destan yazdığını unuttular. Aynı milletimiz, yalın ayak çıkarak meydanlara, tanklara göğüs nasıl siper edilirmiş, üniformaları giyen teröristlerce üzerinine çevrilen silahlara nasıl dimdik durulurmuş, F-16'lara nasıl kafa tutulurmuş hepsini tüm dünyaya gösterdi. Bu cesareti, bu yürekliliği gösterecek inanın başka bir millet yok. Bunu ancak biz yapardık ve biz yaptık. Tüm dostlara düşmanlara göstermiş olduk."

Adana'da sıcak hava nedeniyle 6 dev fan çalıştırılan alanda katılımcılara kar ve meyve suyunun karışımıyla yapılan yöresel lezzet karsambaç dağıtıldı.Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği (ADAPADER) tarafından da 15 bin kişilik irmik helvası katılımcılara ikram edildi.Programda Türk Kızılayı kan bağışı için stant açtı, çeşitli belediye, sivil toplum kuruluşları ve firmalar tarafından vatandaşlara ikramda bulundu.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş öncülüğünde hazırlanan Demokrasi ve Milli birlik gününde 15 temmuz demokrasi Programına  Ak Parti Adana milletvekilleri Jülide Sarıeroğlu, Tamer Dağlı,Şükrü Erdinç, Ahmet Zenbilci, Abdullah Doğru, CHP Adana Milletvekilleri Orhan Sümer, Burhanettin Bulut, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Yüreğir belediye başkanı Mahmut Çelikcan, Ticaret Odası, Sanayi odası ve Ticaret Borsası başkanları, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.

 


Yorumlar (1)