• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Mart 2019
  • 07:03
  WhatsApp
35 daireyi 70 kişiye satmışlar Aynı daireleri iki kez satan müteahhit için 245 yıl hapis cezası isteniyor Müteahhit İsmail Arapoğlu’ndan, peşin para ödeyerek proje ve inşaat aşamasında daire alanlar, evleri teslim almak istediklerinde başka kişilere satıldığını öğrenince şoka uğradılar ve mahkemeye koştular.

İKİ KİŞİYE BİR DAİRE

Adana’da yaptığı daireleri proje ve inşaat aşamasında sözleşmeyle 35 kişiye, daha sonra da tapu devriyle başka kişilere sattığı iddia edilen müteahhit İsmail Arapoğlu ve iş ortaklarının her biri için 245’er yıl hapis cezası isteniyor.

'DAİREMİ SATMIŞLAR'

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu müteahhit İsmail Arapoğlu, yanında çalışanlardan üçü ile bazı müştekiler geldi. Duruşmada  diş hekimi D. Ö. ‘Daire bedeli olan 186 bin lirayı ödedim, ama dairemi başkasına satmışlar’ diye şikayetçi oldu.

  Adana'da apartman dairelerini proje aşaması ve inşaat halindeyken satış sözleşmesiyle önce 35 kişiye, sonra da tapu devriyle başka kişilere satıp 8 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen biri tutuklu 7 sanığın 245'er yıl hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılandığı davanın duruşması görüldü.

BENİ DOLANDIRDILAR

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu müteahhit İsmail Arapoğlu, tutuksuz sanıklardan üçü ile bazı müştekiler geldi. Duruşmada, 186 bin lirasının dolandırıldığını iddia eden diş hekimi D.Ö. dinlendi. Emlakçı aracılığıyla yatırım amaçlı olarak bir daire için 186 bin lira karşılığı anlaşma yaptığını belirten D.Ö., şöyle devam etti:

BAŞKASINA SATMIŞLAR

"Proje üzerinden bana evleri tanıttılar. Yazılı sözleşme düzenledik. 186 bin liranın 86 bin lirasını elden verdim. 100 bin lirayı da banka aracılığıyla gönderdim. En geç 2 yıl içinde daireleri teslim edeceklerini söylemişlerdi. Ancak 8 ay sonra bir kısım dairelerin sözleşme yapılan kişi yerine başkalarına devredildiğini duydum. Şirkete gittiğim de parasını ödediğim daireyi de başkasına devretmişler, onu öğrendim. Zararım giderilmedi." Mahkeme heyeti, tutuklu sanığın mevcut durumunun devamına karar verip duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için i erteledi. 

- Olay 

Müteahhit İsmail Arapoğlu'nun 4 semtte yaptığı apartman dairelerini proje aşaması ve inşaat halindeyken 2015-2017 yıllarında satış sözleşmesiyle satın alan vatandaşlar, dairelerinin başka kişilere satıldığını öğrenince müteahhit ve ortakları ile yanlarında çalışanlar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.  Soruşturma sonunda müteahhit Arapoğlu 18 Aralık 2017'de tutuklanmış, diğer sanıklar hakkında ise adli kontrol kararı verilmişti. "Nitelikli dolandırıcılık" suçundan haklarında dava açılan sanıkların dolandırdıkları her bir kişi için ayrı ayrı cezalandırılmaları istemiyle 245'er yıl hapisleri istenmişti. 

 


Yorumlar (1)