• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Mart 2019
  • 06:01
  WhatsApp
"2019, Türkiye ekonomisinin büyüyeceği bir yıl olacak" Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, "2019, Türkiye ekonomisinin büyüyeceği bir yıl olacak. Sonraki dönemlerde ise daha pozitif büyümeler gözlenecek." dedi.

Kaan Gür, AA muhabirine bankacılık sektörü, Türkiye ekonomisi ve Alternatif Bank'a ilişkin yaptığı değerlendirmede, geçen yılın ikinci çeyreğinden itibaren başlayan dalgalı süreçte, uzun süredir de görülmeyen bir volatil dönemde bankacılık sektörünün, ülkenin ve Alternatif Bank'ın iyi bir sınav verdiğini söyledi.

Bu dönemde Türk bankacılık sektörünün daha pozitif ayrıştığını ifade eden Gür, "Sektörde 30. yılını idrak eden bir bankacı olarak, kriz ortamını, türbülansı çok iyi yöneten, bu konuda çok deneyimli, çok soğukkanlı, kendine güvenen bir bankacılık sektörünün olduğunu görüyorum. Sermaye yeterlilikleri olsun, regülatif anlamda bulunduğu konum olsun, başarıyla sınav vermemizin arkasındaki en önemli etmenlerden birisi bu idi. Özellikle bahse konu dönemde gerek hükümetimiz ve ekonomi yönetimimiz gerek düzenleyici ve denetleyici kurumlarımız gerekse bankacılık sektörü arasında çok ciddi dirsek teması oldu. Faizlerin yönünün aşağı dönmesinde, CDS'lerin gerilemesinde ve güvenin tekrar perçinlenmesinde sistematik çalışmanın ve dirsek temasının olduğunu bilmemiz gerekir." diye konuştu.

Gür, bu yılın ikinci yarısından itibaren ekonomide belli bir dengelenmeden sonra büyümeye geçişin görüleceğini söyledi.

2019'un, Türkiye ekonomisinin büyüyeceği bir yıl olacağını, sonraki dönemlerde ise daha pozitif büyümelerin gözleneceğini ifade eden Gür, hükümetin ve ekonomi yönetiminin; mali disiplini koruyacağını, sıkı para politikası duruşunun devam edeceğini ve enflasyondaki gelişmeleri de çok yakından takip ederek gerekli aksiyonları alacağını kaydetti.

Gür, bu yıl enflasyonun yüzde 18'e gerileyebileceğini, büyümenin de yılın ikinci yarısından sonra yükselerek yüzde 1 seviyesinde bir rakamın görülebileceğini bildirdi.

- "Bankacılık sektörü proaktif davranıyor"

Kaan Gür, son dönemde yaşanan kredi yapılandırması ve konkordato konularına ilişkin, şu değerlendirmelerde bulundu: "Firmaların ödeme niyeti var, arızi bir zorluk yaşıyor, ciro yaratma kabiliyeti gerilemiş, karlılıklarda erozyon oluşmuş ama işin kendisi iyi, işin başındaki patron yüksek moraliteyle işi sahiplenmiş. Bu firmaya ya da gruba destek verme zaten bankacılığın olmazsa olmazıdır. Bankacılık sektörü, bu ihtiyacı gördüğünde zaten proaktif davranarak müşterileri ile görüşmeler yapıyor. Konkordato sürecindeki firmalarla bankacılar olarak konuşarak ihtiyacı doğru tespit edip olması gereken desteği, finansal yapılandırmayı sağlayacak ortamı ve onlara cesareti de veriyoruz. Alternatif Bank olarak bu konuda seçici davranıyoruz."

 

 


Yorumlar (1)